www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Luani (23 korrik - 22 gusht)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Luani (23 korrik - 22 gusht)   Thu Jan 17, 2008 11:12 am

Luani (23 korrik - 22 gusht)

Element: ZJARRI
Planeti dominues: DIELLI
Nėnshenjė: PESHORJA
Ngjyra: E PORTOKALLTA dhe E VERDHA E ARTĖ

▪ LUANI ėshtė shenjė intuitive, inteligjente e praktike. Rrezaton magnetizėm. Pėrherė i sigurt nė vete. S'ėshtė frikacak dhe s'bie nėn ndikim. Ka dėshirė tė flasė mirė pėr veten dhe ta lavdėrojnė tė tjerėt.

E do organizimin, sundimin. Logjika tek ta ėshtė mbi zemrėn. Nė esencė janė optimistė dhe shpirtmėdhenj. Me krenari LUANORE. Por, fisnikė. Nuk kanė aftėsi tė urrejtjes, madje as armikun. Janė tė prirur t'i hyjnė rrezikut, vėshtirėsive.

Nuk e durojnė dot monotoninė.

Dėshira pėr t'u imponuar i bėn madje edhe tiranė.

I donė ceremonitė, gazmendet, ku ata imponojnė aftėsitė e veta.

Shpesh narcisoidė: Kanė dėshirė qė "bota tė sillet rreth tyre". Duan zhurmė, bujė: "Le tė dihet se kush jam unė"! (Siē thoshte dikur Luigji XIV: "Shteti, jam unė"!) Ėshtė tip spektakular, dėshiron t'i duartrokitet.

Si shenjė fikse qė ėshtė, rrugėn kah suksesi e ka tė garantuar.
Por, LUANI, si mbret qė ėshtė, di tė jetė ngandonjėherė edhe i pakėndshėm: superior dhe arrogant!

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Luigji XIV, Napoleon Bonaparta, Musolini, Garibaldi, Jungu, Aleksandėr Duma (ati dhe biri), B. Sho, S. Alende, F. Kastro, A. Hiēkok, D. Aligeri etj.

KOMBINOHEN: me DESHTĖ (tė cilėt iu pėrgjigjen pėr nga intensiteti i pasionit) mund tė kombinohen pėrkohėsisht. Po ashtu, edhe SHIGJETARI (femrat shigjetare donė t'i provojnė tė gjitha, sė paku njėherė; prandaj, meshkujt LUANĖ i donė shumė).

Shenja mė harmonike me LUANIN janė BINJAKĖT pėr tė dyja polet, si dhe PESHORET. (Apo: deri nė 30 vjet - shenjat qė element kanė zjarrin: DASHI, SHIGJETARI. Pas moshės 30 vjeēare - shenjat qė element kanė ajrin: BINJAKĖT, PESHORET).

PIKA E DOBĖT SHĖNDETĖSORE E LUANIT: ėshtė zemra dhe sistemi i qarkullimit tė gjakut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Luani (23 korrik - 22 gusht)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: