www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Gaforrja (22 qershor - 22 korrik)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Gaforrja (22 qershor - 22 korrik)   Thu Jan 17, 2008 11:12 am

Gaforrja (22 qershor - 22 korrik)

Element: UJI
Planeti dominues: HĖNA
Nėnshenjė: PESHORJA
Metali: ARGJENDI
Guri i ēmueshėm: MARGARITARI
Bima: ANEMONA
Numri i fatshėm: 26
Ditėt me fat: E HĖNĖ, E MĖRKURĖ

▪ Ngjyra astrologjike: E BARDHA - simbol i pastėrtisė dhe gėzimit bėn ndikim pozitiv nė gaforret. Sepse, meqė ata pėr nga ntayra janė tė shqetėsuar e nervozė, gjejnė paqe e devotshmėri nė qetėsinė e kėsaj ngjyre. E KALTRA E SHNDRITSHME, po ashtu, pėrmban ndikim qetėsues. Kjo madje iu rekomandohet posaēėrisht GAFORREVE, tė cilėt pėrjetojnė neuroza.

GAFORRJA Ėshtė shenjė artistike e UJIT, mbi tė cilėn sundon HĖNA.

Ndodhet nė luftė tė pėrhershme nė mes tė intelektit, qė e udhėzon nė arsye, dhe fuqisė sė hėnės, e cila e nxit tė reagojė ekskluzivisht me emocione. Hėna ndikon emocionalisht nė shpirtin e tyre.

GAFORRET pazakonshėm kanė nevojė pėr BUTĖSI dhe MIQĖSI. Janė tejet tė ndijshėm. Tė hapur pėr tė gjitha emocionet qė lėvizin nga gėzimet mė tė pastra e gjer tek melankolia mė e thellė.

Mund ta teprojnė nė tė mirė e nė tė keq.

Dhe, meqė janė shumė tė ndijshėm, hipėrsensitiv, ata kanė nevojė pėr mbėshtetje nė dikė. Nė vetvete fshehin shumė melankoli, pesimizėm, nervozė. Kanė lidhshmėri tė madhe me familjen. Kanė shumė nevojė pėr dashuri, qetėsi dhe art. Shpesh janė tė prekur nga kompleksi i inferioritetit. Idealistė tė mėdhenj, me shpirt tė paqetė. Tepėr lehtė iu ndėrron disponimi, meqė janė fėmijė tė HĖNĖS, disponimi i tyre ndėrron siē ndėrron edhe HĖNA..

Nuk ka pėr ta jetė pa dashuri e ushqim shpirtėror.

Janė gurmanė dhe i donė ushqimet e zgjedhura.

Gjatė e ruajnė dukjen rinore, deri nė mesojetė.

Iu besojnė njerėzve, kjo shpesh mund t'i bėjė tė palumur.

Intelektin e kanė intuitiv. Karakterin tė komplikuar, mė tepėr kontradiktor, si tė gjitha shenjat artisitke. Plot frymėzim e parandjenja. Ndryshimet jetėsore nė vitin 28 apo 36 tė jetės.

Pjesa e dytė e jetės mė e mirė.

TĖ METAT: turpi, frika, hiperndjeshmėria. Janė sugjestibilė, impulsivė, neurotikė, alogjik. Rėndom s'janė nė gjendje qė jetės sė vet t'ia japin drejtimin e duhur.

S'kanė guxim tė mjaftueshėm dhe janė tė ēuditshėm - ose janė tepėr tė shoqėrueshėm, ose tepėr tė tėrhequr.

Edhe kur duken tė qeshur (e rėndom vetėm duken), nė vete fshehin doza tė thella melankolie.

Janė shumė tė lidhur pėr familjen.

Frikacakė, pak luftarakė, por bėjnė rezistencė pasive.

Idealista tė mėdhenj. Lehtė iu ndėrrohet disponimi. (Muzika tek ta ėshtė fuqia e dytė ndikuese, pas HĖNĖS).

Nėse ju duken krenarė, sigurisht ua shihni vetėm gėzhojėn.

Gaforrja ėshtė pikėrisht si veja: jashtė i fortė, pėrbrenda tejet i butė, lėng. Vetėm "ēileni" pak dhe do tė shihni sesi bie mekanizmi: nė esencė janė aq tė pėrzemėrt, tė dashur dhe miqėsorė.
Ndėr tė metat e tyre mė tė mėdha mund tė jenė edhe hipohondria, egocentrizmi, ndjeshmėria tej mase (ndonjėherė madje janė edhe mė tė ndijshėm se fėmijėt), si dhe mungesa e guximit, qė ndonjėherė i bėn tė mos i argumentojnė madje as qėndrimet e veta dhe lejojnė qė tė tjerėt t'ia japin kahjen rrugėtimit tė tyre jetėsor.

Kah suksesi shkojnė nė stilin e gaforres: "dy hapa para, njė mbrapa", por kur janė afėr qėllimit - rrufeshėm e rrėmbejnė!
Kanė natyrė tejet komplekse dhe karakter tejet tė komplikuar (si tė gjitha shenjat e ujit, shenjat artistike). Janė tė pėrshkuar nga kontradiksionet, tė cilat bėjnė qė nė njė moment tė jetė tepėr i interesuar pėr njė gjė, sakaq nė momentin tjetėr plotėsisht indiferent.

Suksesi nė pjesėn e dytė tė jetės.

Edhe pse i nevojitet shumė dashuria, qetėsia dhe lumturia familjare, GAFORRJA MASHKULL ėshtė "gjagadur" qė gruas, megjithatė, i hipėn nė kokė...
Shkurtimisht, ja fotografia e sublimuar e GAFORRES: mendimtar, ėndėrrimtar, frikacak, hipohondėr, i dehur nga bukuria dhe ėndrrat, nė atmosferė tė vdekjes, nė kėrkim tė tė fshehtave mė tė mėdha tė jetės - tė vėrtetave tė saj, duke e shikuar guximshėm universin; spiritualistė, intuitivė, tė prirur artistikisht, deduktivista....

GAFORRJA ėshtė tip romantik.

Dėshiron grua energjike, qė tė mund ta udhėheqė dhe komandojė. Rėndom e dashuron gruan mė tė vjetėr se veten. Nė dashuri GAFORRJA pajtohet me AKREPĖT dhe PESHQIT (shenja romantike, tė ujit), pastaj me tokėsorėt: DEMAT, VIRGJĖRESHAT, CJEPTĖ (me akrepėt kombinohen mirė mė tepėr si dashnorė, gabojnė kur lėshohen nė bashkėshortėsi). Pėr martesė - DEMAT janė idealė. Edhe PESHQIT janė partnerė diealė pėr tė dy llojet e gaforreve, meshkuj e femra.

VIRTYTET: idealistė tė mėdhenj. Poetikisht tė prirur. I tėrheq ēdo gjė enigmatike dhe pamjaftueshmėrisht e hulumtuar.

E META E TYRE MĖ E MADHE: drejt qėllimeve nė jetė shkojnė nė stilin e gaforreve: "dy hapa para, njė prapa".

PUNA: studimet filozofike, filologjike dhe artet. Prej tyre ka shumė muzikantė, poetė, piktorė, gazetarė.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Jul Ēesari, Bajroni, Kolumbo, Rusoi, H. Hese, F. Kafka, Rembranti, Shuberti, Hemingueji, Fransua Sagan, P. Neruda, Vitoria de Sika, Xhina Lolobrixhita, Lui Amstrong etj.

PIKA TĖ DOBĖTA SHĖNDETĖSORE: mushkėritė, barku, nervat. I shtrohen gastritisit. Janė pak a shumė anemikė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Gaforrja (22 qershor - 22 korrik)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: