www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Horoskopi dhe paraja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Horoskopi dhe paraja   Thu Jan 17, 2008 11:48 am

Horoskopi dhe paraja

Paraja nuk tė bėnė vetėm tė lumtur - por ajo edhe tė qetėson.
Se si, nė kuptimin e mirėfilltė tė fjalės, mund tė veproni drejt e mirė me paratė tuaja, ne do tė tentojmė t'ju shpalosim edhe me metodėn e astrologjisė, gjegjėsisht tė raportit tuaj tė pėrgjithshėm ndaj parasė, sipas pėrkatėsisė nė shenjėn e caktuar tė horoskopit

Dashi
(21 mars deri 20 prill)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
Kur ėshtė fjala pėr tė shpenzuar, atėherė, nė tė shumtėn e rasteve, ju jeni person i lėkundshėm - i pavendosur. Njė kėshillė: Investoni mė shpesh nė dhurata tė vogėl pėr mė tė dashurit tuaj - ata do tė jenė tejet mirėnjohės pėr kėtė kujdes tė vogėl material.

Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Meqė, ju e dini pėrherė dhe atė fare saktė, se ēfarė sasie tė hollash keni nė dispozicion, nuk ndodheni asnjėherė nė gjendje tė vėshtirė financiare. Mė me dėshirė hiqni dorė nga diēka tjetėr, se sa nga kontoja juaj - qoftė edhe, nėse rrezikohet, qė ajo, pėr njė aftė fare tė shkurtėr, t'ju mbetet e zbraztė.

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Tashti po e bėni, si tė thuash, bilancin e tė mirės dhe anės sė dobėt tė vjelave tua, qė d.m.th., tė shpenzimeve dhe kursimeve qė keni pasur. Sidoqoftė, gjatė kėsaj periode, patjetėr do t'ju duhej tė keni mbėshtetje financiare, sepse, qė nė korrik, do tė keni shpenzime tė paparashikuara, tė cilat, do t'i mbuloni me njė fitim nga njė burim tjetėr, nga i cili, ju si kursimtar i mirė, fare nuk keni llogaritur mė parė.

Demi
(21 prill deri 20 maj)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
Demi dhe tė dashurat para - kėtu godasin shpesh, si tė thuash, dy shpirtra nė njė gjoks. Gjithnjė bujar, ashtu siē janė nė pėrgjithėsi njerėzit e pėrkatėsisė sė kėsaj shenje, jeni tė pirur qė gjithnjė mos t' i keni nė dorė tė gjitha paratė e parapara pėr shpenzime. D.m.th. keni afinitet tė shpenzoni edhe kur nė konton e juaj nuk ka para tė mjaftueshme.

Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Bujaria juaj nė rrethin shoqėror dhe kolegjial ju bėnė natyrisht tė jeni shumė e/i dashur. Njėra nga cilėsitė tuaja mė tė bukura ėshtė qė, gjėrat materiale nuk i merrni si tė rėndėsisė sė veēantė (tė dorės sė parė), andaj, edhe materialja nė personalitetit tuaj, nuk zėnė vendin e parė tė prioritetit jetėsor.

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Pėrparėsia juaj karakteristike, fatkeqėsisht ėshtė edhe ana mė e dobėt qė keni.. Pavarėsisht se kontoja juaj ėshtė e zbraztė, gatishmėria pėr t'i ftuar tė tjerėt pėr kafe nuk ju mungon, kėshtu qė, minusi llogaritar ėshtė pėrherė mė i shprehur se sa tek tė tjerėt.


Binjakėt
(21 maj deri 21 qershor)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
A keni menduar ndonjėherė se, pėr rrethanat tuaja tė tanishme reale, ju nė fakt bėni jetė prej luksi? Paratė pėr ju, duket se nuk janė edhe aq tė rėndėsishme, - kryesore ato janė kėtu. Kėshilla jonė: Do tė vije koha kur do tė duhej tė mendoni pėr tė ardhmen dhe tė filloni tė kurseni.

Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Me gjithė bujarinė tuaj dhe tė tjerėve kundruall teje, rrallė e humbisni pasqyrėn qė keni mbi pasurinė tuaj. Dhe tė shumtėn e rasteve, e dini saktė, nė kohėn dhe ēastin e duhur, se si sėrish mund t' i barazoni deficitet

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Qė t' i arrini qėllimet tuaja, pėr ju ēdo mjet ėshtė i arsyeshėm. Meqė ju e dini fare saktė se, kursimi nuk ėshtė me ēdo kusht puna qė ju flenė nė zemėr, kėrkoni pėrherė mundėsi dhe rrugė, qė tė gjeni shteg pėr fitim - fatkeqėsisht ndonjėherė edhe nė kurriz tė tė tjerėve.

Gaforrja
(22 qershor deri 22 korrik)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
Dy hapa para, njė hap prapa - kjo mėnyrė tipike e tė ecurit tė gaforres ju tregon edhe mėnyrėn se si i trajtoni dhe si veproni ju me paratė. Ende pa filluar njė veprim (qoftė edhe tregti), ju keni investuar tashmė pothuajse gjysmėn e parave. Kėshillė: diēka mė shumė guxim me arsye, mundet ju sjell fitim tė madh.

Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Sėrish keni dėshmuar zgjuarsi nė veprimet me paratė, sidomos nėse fjala ėshtė pėr investime. Pėrmes pikėpamjeve tuaja lidhur me paratė jeni pėrherė nė anėn e sigurt.

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Tė lindurit nėn shenjėn e gaforres janė fėmijė pėrgjithėsisht me fat, dhe kjo shprehet edhe nė raport me tė dashurat para. Megjithėkėtė, falė faktit qė ju i shmangeni rrezikut, herė-herė mundėsitė pėr tė fituar ju kanė shkuar si nėpėr buzė.

Luani
(23 prill deri 23 gusht)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
Luani nė perandorin e tij bėnė gjueti tė zgjedhur dhe tė majme - e tillė ėshtė edhe jeta financiare e tė lindurve nė kėtė shenjė. Qė tė keni mundėsi t' i shijoni gjėrat e mira nė jetė Papritmas ndoll qė ju lėshoni ndonjė rast nga dora,. Tė shumtėn me sukses. Kėshilla jonė pėr luanėt: Jeni pak mė kursimtar dhe kėshtu mund tė jeni mė I qetė nė mbretėrinė tuaj.

Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Pėr njė ide tė re, lidhur me atė se si ta shtoni pasurinė tuaj, jeni shumė i predisponuar. Ju nuk bini nė gjendje tė vėshtirė financiare kurrė.

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Ashtu si i fitoni, ashtu edhe i shpenzoni paratė - i merrni ato me njėrėn dorė dhe i jepni me dorėn tjetėr. Deri tashti pėrmes kėsaj metode keni vajtur mirė dhe nuk keni pas farė ndeshtrashe. Por ndonjėherė mund t' ju ndodhė ndryshe.Virgjėresha
(24 gusht deri 23 shtator)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
Ju keni kujdes qė gjithnjė e mė shumė ta ruani pavarėsinė tuaj. Kjo ka tė bėjė natyrisht edhe me pavarėsinė financiare. Edhe pse ndėrkohė nuk keni shpenzime tė veēanta, ju do tė vini nė gjendje kritike. Pavarėsisht kėsaj, keni kujdesin e duhur pėr shpenzime me masė. Kėshillė pėr virgjėreshat: lėshojeni zemrėn njėherė, kėtė e keni merituar.

Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Ju e dini saktėsisht se si tė qeverisni me parat tuaja. Kjo ju sjell pėrparėsi dhe gjendje tė lakmueshme kundruall tė tjerėve, duke ju bėrė qė kurrė t' mos jeni i varur nga askush.

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Shpesh nga frika se mos e hurbasni kontrollin pėr gjendjen tuaj financiare, hiqni dorė nga diēka e thjeshtė. Madje edhe nė raste kur nuk duhet peshuar punėt shumė pėr tė bėrė ndonjė shpenzim. Kėtė e bėni, ngase, pėr sė tepėrmi hidhni syrin nė ardhmėri.


Peshoja
(24 shtator deri 23 tetor)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
Hap njė vrimė duke mbyllur njė tjetėr dhe kėshtu "luani lojėn e hiles" bukur shpesh nė jetė. Si njeri qė e jeton jetėn, tė lindurit nė kėtė shenjė, shpesh nuk janė nė gjendje tė dinė se ku i vejnė paratė. Njė kėshillė: Mbani shėnime rreth shpenzimeve.
Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Meqė ju pėrherė doni tė jeni tė pavarur nė rrafshin financiar, keni frikė nga kreditit dhe format tjera tė huamarrjes qė bartin me vete edhe obligime afatgjata. Pėrmes kėsaj, ju, nė njė farė mėnyre, nė raport nga sa ju realisht kėrkoni, e shtrėngoni vetveten qė tė jeni mė kursimtar. Mirėpo, si njė reflektim pozitiv, kėshtu i shmangeni humbjeve tė mėdha.

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Tė jetuarit e jetės tashti dhe kėtu, ėshtė pėr ju mė me rėndėsi se sa kursimi. Pėr njė darkė me elemente tė romantizmit dhe vet i dyti, apo, pėr blerjen e ndonjė vepre artistike, edhe pėrpos rrezikut qė kontoja e juaj tė mbetet e zbrazėt, ju nuk hezitoni aspak tė shpenzoni para.

AKREPI
(24 tetor deri 22 nėntor)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
Ju keni shumė dėshirė qė ta ndiqni rritjen, qoftė edhe tė ngadalshme, tė pasurisė suaj. Pėr ju ėshtė me rėndėsi qė nė konton tuaj tė keni diēka mė shumė nga sa ju duhen nė jetėn e pėrditshme, sesa tė rrethoheni me luks. Kėshilla pėr akrepin: nganjėherė tė bėnė mirė, t' I lini tė tjerėt tė shohin se sa ke.

Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Planet tuaja afatgjate nė sektorin financiar dhe nė pėrgjithėsi qė kanė tė bėjnė me paratė, ju mundėsojnė qė tė hartoni plane gjithashtu tė gjata pėr perspektivė. Nė jetėn tuaj, pothuajse, nuk keni fare shpenzime tė paparashikueshme. Ju kujdeseni me pedanteri qė, gjithmonė ta ruani mirėqenien qė keni.

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Nganjėherė keni prirje qė tė mateni me tė tjerėt se sa ata kanė para. Kėshilla: mos i merrni pėr bas si krahasim tė tjerėt, sepse ēdo njeri si tėrėsi ėshtė unikėt nė kėto raporte. E posaēėrisht kur ėshtė nė pyetje paraja.


Shigjetari
(23 nėntor deri 21 dhjetor)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
Nganjėherė prireni tė bėni ndonjė blerje fare spontane. Sidoqoftė, shikuar nė plan tė gjerė, paranė e keni nėn kontroll dhe tė kujdesshėm rreth mėnyrave sė shpenzimeve.
Kėshilla pėr tė lindurit nė shenjėn e shigjetarit: Keni kujdes, qė sė paku tė filloni tė kurseni njė ēikėz. Ia vlen gjithsesi!

Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Edhe sėrish mund tė mos e dini se ku e keni kokėn (nga vėshtirėsitė me tė cilat pėrballeni), ju relativisht shpejt e gjeni frenin pėr rastet e urgjencės, qė ndėrlidhet me shpenzimet e panevojshme. Pėrmes kėsaj, ju sėrish ktheheni nė gjendjen e mėparshme.

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Ose fitoni shumė pak, ose muaji ėshtė thjeshtė shumė i gjatė. Ju tė shumtėn shpenzoni pa kufij, krahasuar me tė ardhurat qė keni. Njė lojė e rrezikshme me zjarrin…


Bricjapi
(22 dhjetor deri 20 janar)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
Spekulimi nuk ėshtė me ēdo kusht ēėshtje qė i pėrket natyrės tuaj. Ju jeni njė njeri, qė mė me dėshirė rrini me tė dy kėmbėt nė tokė dhe gjithnjė dini dhe veproni me aq sa keni.
Kėshilla: Jo ēdo fondacion ėshtė i lirė nga rreziqet e mundshme. Me disa madje ka mundėsi ta shtojnė pasurinė tuaj.

Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Ju jeni njė shembull. Model lidhur me punėn e kursimeve. Edhe nėse fjala ėshtė pėr veprime tė arsyeshme financiare, duhet tė keni kujdes gjatė konsumit me ēmimet. Shpeshherė nė praktikė dėshtoni nė kėtė drejtim. Karakteristika e juaj themelore ėshtė se, i mbani paratė tok dhe i gėzoheni faktit qė nuk rrezikoheni.

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Shumė energji mund tė shpenzoni duke vrapuar pa cak pas parasė. Ndjesia pėr kursim qė ju ndjek kudo pas, nuk ju lė ta gėzoni paranė qė dispononi.


Ujori
(21 janar deri 19 shkurt)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
Nė raport me shpenzimin e parasė nė parim ndjeheni shume komod dhe i siguritė, por edhe sovran. Keni nuhatje tė mirė pėr fondacione me prosperitet dhe e dini saktė se ku ju pret fitimi, por edhe kur blen diēka, si duhet ulur ēmimin nė dobinė tuaj. Kėshillė: Besoni mė shpesh aftėsive tuaja pėr veprim.

Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Ju mund tė keni besim tė mirė pėr vetveten nė raport me paranė. Dhe, meqė kėshtu edhe mbetet, shtoni kujdes qė tė arrini tė kurseni paratė qė do ju duhen mė vonė.

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Nganjėherė fitohet pėrshtypja se, ju kurseni sė tepėrmi. Mė mirė do tė ishte tė hiqnit dorė nga blerja e njė kostumi, se sat ė jepni njė Evro mė shumė pėr tė mė pas.


Peshqit
(20 shkurt deri 20 mars)

Mėnyra se si i trajtoni paratė
Mund tė mendohet se nga natyra jeni njė njeri lojės. Paraja pėr ju, ndonjėherė mė shumė, e ndonjėherė mė pak, ėshtė mjet pėr ta arritur qėllimin. Pėr aq kohė sa keni mjaft, qė do t' ju mjaftojnė ta shijoni anėn e mirė tė jetės, jeni i lumtur. Kėshillė pėr peshqit: Kurseni pėr tė ardhmen.

Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
Meqė ju jeni I gatshėm, qė herė -herė t' i futeni rrezikut, shpesh keni Fitim dhe jeni krenar pėr atė. Dhe, ndonjėherė, edhe pse nuk keni shumė para nė dispozicion, ju nuk brengoseni edhe aq shumė. Ju e dini se pėrherė do tė keni sėrish ditė tė re, mėngjes tė ri.

Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
Shpesh edhe vet e konstatoni se, me paratė silleni pa ndonjė pėrkujdesje tė theksuar. Kjo ėshtė arsyeja pse nganjėherė ju ndodhė qė, tek ju ė ketė lėvizje kontoja juaj.


Pėrgatitur nga: A. A.-NANDA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Horoskopi dhe paraja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: