www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kalendari i pėrhershėm dhjetė shekullor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Kalendari i pėrhershėm dhjetė shekullor   Thu Jan 17, 2008 11:55 am

Kalendari i pėrhershėm dhjetė shekullor

Karakteri juaj dashuror reflekton nė numrin tuaj pėrfaqėsues. Gjetja e numrit bėhet, siē ėshtė thėnė edhe mė parė, duke mbledhur numrat e ditėlindjes dhe tė muajit tuaj tė lindjes dhe shndėrrimi i tyre nė numėr njėshifror nė mes tė 1 dhe 9. Pėr shembull: Jam i lindur mė 21 mars (21 + 3 = 24 dhe 2 + 4 = 6) domethėnė, numri im ėshtė 6.

Pėrmes kėtij kalendari, nė ēdo kohė mund tė dini dhe tė caktoni shpejt dhe saktė cila ditė ka qenė ( nė tė kaluarėn) dhe cila ditė do tė jetė (nė tė ardhmen) pėr dhjetė shekuj.
Mjafton tė pėrcillni sistemin i cili vijon:
VLERAT E DITĖVE TĖ JAVĖS
E Diel = 1
E Hėne = 2
E Martė = 3
E Mėrkurė = 4
E Enjte = 5
E Premte = 6
E Shtunė = 0

VLERAT E MUAJVE TĖ VITIT
Janar = 1
Shkurt = 4
Mars = 3
Prill = 6
Maj = 1
Qershor = 4
Korrik = 6
Gusht = 2
Shtator = 5
Tetor = 0
Nėntor = 3
Dhjetor = 5

VLERAT PĖR DY SHIFRAT E PARA TĖ VITIT

15 = 1
16 = 0
17 = 5
18 = 3
19 = 1
20 = 0
21 = 5
22 = 3
23 = 1
24 = 0
25 = 5


VLERAT PĖR DY SHIFRAT E FUNDIT TĖ VITIT

00 - 28 - 36 - 84 = 0 14 - 42 - 70 - 98 = 3
01 - 29 - 57 - 85 = 1 15 - 43 - 71 - 98 = 4
02 - 30 - 58 - 86 = 2 16 - 44 - 72 = 6
03 - 31 - 59 - 87 = 3 17 - 45 - 73 = 0
04 - 32 - 60 - 88 = 5 18 - 46 - 74 = 1
05 - 33 - 61 - 89 = 6 19 - 47 - 75 = 2
06 - 34 - 62 - 90 = 0 20 - 48 - 76 = 4
07 - 35 - 63 - 91 = 1 21 - 49 - 77 = 5
08 - 36 - 64 - 92 = 3 22 - 50 - 78 = 6
09 - 37 - 65 - 93 = 4 23 - 51 - 79 = 0
10 - 38 - 66 - 94 = 5 24 - 52 - 80 = 2
11 - 39 - 67 - 95 = 6 25 - 53 - 81 = 3
12 - 40 - 68 - 96 = 1 26 - 54 - 82 = 4
13 - 41 - 69 - 97 = 2 27 - 55 - 83 = 5

SH E M B U LL:

CILA DITĖ KA QENĖ MĖ 10.06.1878? ( Lidhja Shqiptare e Prizrenit)

1. Dita 10 ( plotpjesėtohet me 7 dhe gjithmonė merret mbetja) 3
2. Muaji QERSHOR ( shiko vlerat pėr muajt nė tabelė) 4
3. Dy shifrat e para t[ vitit -18 ( shiko vlerat nė tabelė) 3
4. Dy shifrat e fundit tė vitit -78 ( shiko vlerat nė tabelė) 6
SHUMA 16

Shuma 16 plotėpjestohet me 7 dhe gjithmonė merret numri i mbetjes, qė nė rastin ton[ ėshtė 2 ( shiko tabelėn e vlerave pėr ditė)

PRA LIDHJA SHQIPTARE E PRIZRENIT ĖSHTĖ MBAJTUR TĖ HĖNĖN
Vėrejtje

Gjithmonė nėse kėrkohet dita pėr datėn ku muaji ėshtė JANAR ose SHKURT, vlera e cifrave tė fundit nga tabela merret minus (-) 1

SHEMBULL: Cila ditė ka qenė mė 23 janar 1682?
1. 23 : 7 mbetja ..................................................2
2. Janari ..............................................................1
3. 16 ...................................................................0
4. 82 ( nė vend tė 82 gjithmonė nga tabela lexohet viti pėr njė vit prapa. Nė rastin tonė do ta marrim vlerėn 81) .................::.....3
-______________________________________________________________________
SHUMA 6 ( E PREMTE)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Kalendari i pėrhershėm dhjetė shekullor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: