www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lavjerrėsi cakton gjininė qė nė shtatėzani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Lavjerrėsi cakton gjininė qė nė shtatėzani   Thu Jan 17, 2008 12:30 pm

Lavjerrėsi cakton gjininė qė nė shtatėzani

Doni ta dini tė vėrtetėn pėr vete? Jeni nė dyshim pėr disa veprime qė duhet t'i ndėrmerrni? A mė do? A do ta jap provimin? A ta pranoj dashurinė e ofruar...? Pėr kėto dhe hamendje tjera, fuqitė e fshehta tė lavjerrėsit do t'iu japin pėrgjigje nė tė gjitha pyetjet e pėrditshmėrisė.

▪ Katerina von Aragoni, vajza e mbretit tė Spanjės, Fedinandit, para se tė martohej me mbretin Henrikun e VIII-tė, kishte pranuar nė audiencė njė rrėfyese (treguese tė fatit). Ajo ia kishte dhėnė asaj njė lavjerės dhe i kishte kėrkuar qė t'i shtronte pyetjet qė i sillnin shqetėsime, respektivisht ia digjnin shpirtin. Mbretėrresha kishte marrė lavjerrėsin nė dorė dhe ishte pėrqendruar mirė e mirė: "A do t'mė besojė edhe nė tė ardhmen Henriku im, qė po hyj tash nė martesė si virgjėreshė?". Rrėfyesja iu pėrgjigj me "JO". "A do t'ia lindi atij djalin e dėshiruar? ". Pėrgjigja e saj ishte: "JO". "A do t'mė dėbojė, duke marrė pėr shkas kėtė gjė?". Pėrgjigjja e saj ishte: "PO".

Mbretėresha ishte zemėruar tej mase. Por, sidoqoftė, kureshtja, si edhe frika nga e ardhmja, e kishte sfiduar qė ta bėjė edhe njė pyetje shtesė. "A do tė jetoj edhe shumė gjatė?". Edhe pėrgjigja nė kėtė pyetje ishte tejet negative. Krejtėsisht e flakėruar nga inati, mbretėresha Katerinė e kishte larguar nga oborri rrėfyesen, duke e akuzuar si gėnjeshtare. Pavarėsisht kėsaj, fati i mbretėreshės duket se ishte paracaktuar - profecitė dolėn tė sakta. Katerilan nuk i lindi burrit tė saj djalė. Nė vitin 1527 mbreti deshi ta largojė nga oborri gruan e tij qė nuk e deshi mė, me kėtė arsyetim: "Ajo ėshtė jo e ndershme, prandaj Zoti e ka ndėshkuar duke e lėnė beronjė.

Qė ta realizojė pa kurrfarė pengesash dashurinė e re tė tij me Ana Bolejnėn, mbreti urdhėron qė mbretėreshėn Katerina ta vendosin nė njė kėshtjellė sa mė larg oborrit mbretėror. Nė atė kėshtjellė, ajo vdes mė 1536 nga tumori nė zemėr.

SI MUND TA PĖRCAKTOJĖ LAVJERRĖSI ARDHMĖRINĖ?

Kjo metodė e lashtė e prashikimit tė sė ardhmes mbėshtetet nė burimet energjetike natyrore qė rrezatojnė nga mbėshtjellėsja fluide jomateriale qė e pėrshkon trupin tonė dhe quhet AURA. Nė tė, si valė elektromagnetike, sė bashku me tė kaluarėn dhe tė ardhmen, janė tė regjistruara tė gjitha emocionet, dėshirat dhe synimet tona. Mistikėt modernė, tashmė janė tė bindur se nė saje tė fuqive qė rrezatojnė nga ndėrvetėdija e jonė, pėrmes tundjes, respektivisht lėvizjes sė trupit tė lirė tė varur nė dorė nė formė lavjerrėsi qė mbahet pezull nė dorė, mund ta zbulojnė tė vėrtetėn e kėrkuar dhe ta parashohim tė ardhmen.

Lavjerrėsi mund t'iu pėrgjigjet shumė pyetjeve tė pėrditshmėrisė dhe pėrmes kėsaj edhe t'iu ndihmojė qė tė merrni vendime me rėndėsi jetike. Kjo ėshtė edhe njėra ndėr metodat e arritjes deri tek profecia pėr tė ardhmen, si dhe deri te e vėrteta e mirėfilltė.

Pėrmes lavjerrėsit mund t'i ndjeni paraprakisht sėmundjet, por edhe t'i hulumtoni dhe gjeni gjurmėt e tė zhdukurve, burimet e ujit, por edhe tė ēlironi personat e prekur nga fushat e dėmshme magnetike. Po ashtu, me ndihmėn e lavjerėsit mund ta lironi vendin e fjetjes, po edhe atė tė punės nga kėto ndikime negative, pastaj nga rrymat e tokės gjithashtu tė dėmshme, por edhe tė bėni shumė punė tė mira pėr shėndetin dhe mirėqenien tuaj.

Veprimi me lavjerrės ėshtė fare i thjeshtė dhe fare i mundshėm. Profesionistė tė ndryshėm, pėrdorin lavjerrės me forma dhe pėrbėrje substancash tė llojllojshme. Shumė pėrkrahės tė kėsaj urtėsie mistike pėr kėtė qėllim, shfrytėzojnė njė kristal prej kuarci. Ata besojnė se kristalet mund t'i vėnė nė pah mė mirė fuqitė psikike. Mirėpo, edhe nė gurėt tjerė fisnik, si p.sh. Kuarci i trėndafiltė, hematite, karneoli, guri i Bernit ose ai i Rodonitit kanė fuqi shtesė tė fshehta.

Sido qė tė jetė, ju si fillestarė, mos u brengosni pėr kėto kėrkesa speciale tė pėrbėrjes sė substancave tė lavjerrėsit. Ju mjafton njė send si barrė, qė do tė mund tė lidhej e varej nė njė pe ose zinxhir tė ēfarėdo lloji. Gjatėsia e perit ose zinxhirit, por as pesha e barrės nuk luan farė roli. Edhe njė zinxhir personal qė mban nė qafė, me kusht qė tė kenė njė barrė, mund tė pėrdoret si lavjerės. Pėr tė gjetur pėrgjigjet nė pyetjet e pėrditshmėrisė, mjafton qė lavjerrėsin ta mbani nė njėrėn dorė duke qenė absolutisht i pėrqendruar edhe nė pėrgjigjet e mundshme qė do tė merrni, pavarėsisht se a do tė jenė pėrgjigje pozitive apo negative. Mbajeni me kėtė rast perin, ose zinxhirin, fare lirė nė mes dy gishtėrinjve - gishtit tregues dhe atij tė mesėm.

Lavjerrėsi do tė fillojė vetvetiu tė tundet. Njė lėvizje nė drejtimin e akrepave tė orės, ka domethėnien e PO-sė, ndėrkaq drejtimi i kundėrt me akrepat e orės, ka kuptimin e JO-sė. Nėse vazhdon mė tej tek pyetja pasuese, atėherė lavjerrėsi sėrish duhet tė kthehet nė gjendjen e mėparshme, tė qetėsisė absolute.

Lavjerrėzi jep pėrgjigje nė tė gjitha pyetjet. A mė do Agimi? A do tė fejohem me tė? A do ta kem sė shpejti njė fėmijė? A do tė mbetem edhe mė tej e shėndoshė? A do tė jem e lumtur nė jetė? Pyetjet sa mė qartė qė tė jenė tė formuluara, aq mė konkrete do tė jenė edhe pėrgjigjet. Ju mund tė kėrkoni edhe kėshilla, tė shpjegoni gjėrat, tė gjeni tė vėrtetat, tė shpjegoni situatat e dyshimta, e tek pastaj tė merrni vendimin e mirėfilltė, qė do tė duhej ta merrni. Kjo do tė thotė se, ju pėrmes lavjerrėsit, mund ta pėrcaktoni vetė fatin tuaj. Lavjerrėsi dhe profecia pėrmes tij mund t'iu ndihmojė edhe nė pėrcaktimin e saktė tė gjinisė gjatė shtatzėnisė. Nga shtatzėna kėrkohet qė tė shtrihet nė shtrat dhe mbi barkun e saj, pėrmes lavjerrėsit, parashtrohet pyetja se ēfarė gjinie ėshtė fryti nė bark. Nėse lavjerrėsi pas pyetjes lėviz nė drejtimin e akrepave tė orės, atėherė pėrgjigja ėshtė MASHKULL, ndėrsa e kundėrta nga lėvizja e akrepave tė orės, pėrgjigja ėshtė FEMĖR.

Pėrveē ato qė theksuam si mė sipėr, duhet kihen parasysh edhe disa principe me lavjerrės:

- Kurrė mos praktikoni qė disa herė nė ditė t'i bėni pyetjen e njėjtė lavjerrėsit, pa kaluar sė paku 48 orė;

- Shpesh do tė vėreni se nė vend tė lėvizjeve nė drejtim tė akrepave tė orės, ose tė kundėrtėn (pėr "PO" ose "JO"), mund tė paraqitet edhe njė lėvizje e tretė: "djathtas majtas" e lavjerrėsit. Kjo ėshtė "lėvizje asnjanėse", qė do tė thotė se pėr kėtė moment ai nuk ka pėrgjigje tė prerė pėr pyetjen e jaj. Kur tė hasni nė kėso lėvizje tė lavjerrėsit, duhet ta dini se nė kėtė pyetje nuk ka pėrgjigje konkrete, sepse pėrgjigjja me "PO" ose "JO" duhet tė varet edhe nga disa rrethana tjera qė priten tė pėrmbushen ndėrkohė;

- Brenda njė dite kurrė mos praktikoni t'i bėni mė tepėr se tri pyetja lavjerrėsit, sepse dikur ajo nuk do t'iu jep pėrgjigje aq tė sakta. Pse ėshtė kėshtu, ende nuk ka sqarim tė duhur racional.

Dhe, si pėrfundim, kushedi, ndoshta, po t'i kishte besuar mbretėresha Katerinė fatit tė paracaktuar, respektivisht shpjegimeve tė rrėfyeses, duke i shtruar asaj edhe pyetjen se si do tė mund ta farkonte vetė fatin e saj, respektivisht t'ia ndėrronte kahet fatit tė saj, ndoshta do t'i ishte shmangur fatkeqėsisė qė e shfronėsoi.???!

Adnan Abrashi-NANDA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Lavjerrėsi cakton gjininė qė nė shtatėzani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: