www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 HYPNOZA VAZHDIM 1

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: HYPNOZA VAZHDIM 1   Thu Jan 17, 2008 12:53 pm

Zhvillimi i teorive shkencore mbi hipnozėn

Paracelciusi (1493-1541) ka qenė i pari i cili i ka arritur fuqit sheruese tė trupit astral dhe magneteve si dhe ndikimin e yjve nė njeriun. Kėto kanė qenė tentimet e para qė nė mėnyrė shkencore qė tė shiqohet etiologia e smundjes.(Paracelciusi ka qenė antar i grupit tė msheft spiritual Mistik “Rosenkreuz” ku e ka zhvilluar Hemopatinė me ilaqe tė cilat direkt kan sheruar nė trupin astral dhe fizik- vėrejtje-ish antar i Rosenkroicve “Drita e Zotit” autori i kėtij libri S.Basha).
William Maxwel mjek skocez shkruan nė vitin 1679 qė shpirti univerzal dhe shpirti jetėsor ndikon nė tė gjith njerzit. Ai e ka njohur nė kėtė ndikim, ndikimin e imagjinatės dhe tė sygjestionit.

Mesmerizmi dhe teorija e fluiditetit

Pattie ka zbuluar me hulumtimet e veta si Franz Anton Mesmer (1734-1815), mjek austriak, iniciator i hipnozės bashkohore idet e veta i ka marrur prej vepres tė mjekut anglez Richard Meada (1673-1754) i cili ka qenė i inspiruar me hulumtime tė pacientit tė vet Isaca Newtona. Tentimi i tij qė tė pėrshkruan sistemet e gjalla tė ligjeve tė natyrės, i kan mundėsuar Mesmerit qė ta zhvilloi idenė pėr “fluidin univerzal. Rreth vitit 1771 Maximilian Hell, jezuit i Vienės ėshtė bėrė i njofshėm me sherimin e tij magnetik duke i mbajtur dhe vendosur pllakat e qelikta nė trup tė zdeshur. Mesmeri kėtė ide e ka huazuar prej atit Hellit dhe e ka zbatuar nėpėrmes kontaktit dhe qenve.

Metodėn e re tė cilen e ka emruar “magnetizėm animal” (magnetizėm tė shtazėve) ku i ka terhjekur njė numėr tė madh tė adhuruesve dhe kėtė nė fund tė shekullit XVIII. Masa e njerze ka vėrshuar kah Mesmeri qė tė sherohen me metoden e tij. Pėr kėtė e ka ndėrtuar njė kadė tė madhe si njė bazen dhe e ka mbushur me fleta tė hekurit qė ato tė pranojn “valėt magnetike”. Tridhjet apo mė shum njrz kan qen tė lidhur me fletza tė hekurit dhe kan qen tė magnetizuar kur Mesmeri i ka prekur shkopz. Shunm njerz nė atė moment kan marr sulme histerike tė pėrcjellura me konvulzione, kan ra nė trans, tė ngjashe si te ata qė jan par nėpėr sektet religjioze. Nė fillim Mesmeri e ka konsideruar qė magnetizmi rrjedh prej trupit astral, e ma von ai bartet prej tij e deri te pacienti, dhe qė fuqija po rrjedh prej personalitetit tė tij. Arnold Ludvigi i ka shkruar rrėnjėt tė mesmerizmit tė hershėm, me aluzion me potencialin efektiv tė imagjinatės e cila ėshtė e pranishme edhe te sheruesi dhe te pacienti. Dukshėm mė von Voustinasi (1960) konsideron qė si bazė ka qenė sygjestioni nė teorinė e Mesmerit tė cilėn vet nė atė kohė Mesmeri atė nuk e ka njohur, sepse ai ka tentuar nėpėrmjet tė rrugės matrializmit ta sqaron ndikimin terapeutik, duke paramenduar ekzistimin matrial tė “fluidit”, “magnetizmin animal”, ku e posedon ēdo krijesė e gjallė. Ka tentuar qė tė jet nė laminė e biologjisė dhe fizikės dhe e ka hedhur atė lami tė ekzistimit psikologjik. Nuk ka hjekur dor prej tė kuptuarit matrial edhe atėher kur markizi Puysegur ke shpallur zbulimin e vet nė lidhje me somnabulizmin dhe komunikacioni verbal me subjektin nė vitin 1813. Komisioni ėshtė pėrbėr nga ana e akademisė Franceze tė shkencave tė vitit 1784 e kan refuzuar tezen e tij dhe punėn e tij sepse ai nuk ka arritur tė vėrtetoj ekzistimin e fluidit dhe e ka pershkruar se ndikimi ka qenė prej imagjinatės. Komisioni nuk ka mundur ta mohoi efektet sheruese qė Mesmeri i ka arritur me metodėn e tij, por ajo i ka mohuar supozimet tij teorike: “Imagjinata pa magnetizėm shkakton konvulzione, kurse magnetizmi pa imagjinat nuk shkakton asgjė”.

Charles d`Eslon, nxėnės i Mesmerit shenon: “ Nė qoftė se sherimi me imagjinatė ėshtė ma i miri, pse mos ta praktikojmė sherimin me imagjinatė?”

Me kėtė ka filluar lufta e fluidistėve ku hipnozėn e kan pėrshkruar si fiziologjike dhe animistėt tė cilėt e kan pėrshkruar si psikologjike. Domethanja e Mesmerit pėr psikologjinė bashkohore ėshtė e madhe. Ai e ka pėrjetuar fatin tė shumicės tė cilėt jan marrur me hipnozė, ėshtė shpallur sharlatan, kurse efektet e punės sė tij kan lan gjurmė deri nė ditėn e sodit. Ai ka sjellur i pari terapinė nė grup dhe me ket i ka vu themelet e teknikave tė terapisė nė grup. Ka bėrė shumė pėr popullarizimin dhe zgjarimin e hipnozės dhe e ka pregaditur rrugėn e hipnozės shkencore. Ke ka dhan teorinė e parė shkencore tė ashtuqujtur “teorinė fluidike” pėr ndikimin e hipnozės e cila ka qenė nė harmoni me pamjen fizikale-matrialistike tė atėhershmes. Teorija fluidistike ėshtė pranuar nė vendet ku ka lulzuar romantizmi: Franca, Gjermanija, Austria si reakcion i iluminizmit tė arsyes. Kjo ėshtė teorija e parė tė teorisė sė hipnozės, ithtaret i ka edhe sot, dhe kėte nė mes laikve, sheruesve spiritual tė cilėt mirren me magnetoterapi, fluidoterapijėn dhe me teknika tė lloj-llojshme spirituale tė sherimit tė cilet e spjegojn si bartės tė: energjisė jetėsore - “magnetismus animalis” apo magnetizim tė shtazarak - “gravitas animalis” apo energjija kosmike. Qendrimi i kėtyre metodave spirituale deri mė sot qė nuk jan rrėzauar, ėshtė se keto teori deri mė sot nuk kan mujtur plotsisht rrxohen e mos tė pranohen, po kurr nė shkencė nuk ka mujtur me u vėrtetuar. Edhe nė psikologji fillohet nga paragjykimet te ekzistimit tė energjisė e cila lajmrohet me emrin: energjija libidoze, energjija psiqike etj. Idhėtarėt e Mesmerit ka qen Petetini i cili e ka pėrshkru katalipsinė, markiz de Pisegir i cili e ka pėrshkruar samnobulizmin artificial dhe Barbarin i cili ka “magnetizuar” pa mjete pregaditore ku idhtaret e tij e kan qujtur “barberenistat” Nė Suedij dhe Gjermani mesmeristat veten e kan quajtur spiritualista dhe sherimi i tyre ka qen veper e zotit. Idhtarėt e Pisegirit kan qenė eksperimentalista.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
HYPNOZA VAZHDIM 1
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: