www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ē'ėshtė psikologjia?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Ē'ėshtė psikologjia?   Thu Jan 17, 2008 1:05 pm

Ē'ėshtė psikologjia?
Drejtimi shkencor nė studimin e sjelljes ėshtė njė karakteristikė e rėndėsishme e psikologjisė.Psikologjia ėshtė shkenca e sjelljes dhe e kognicionit.Sjellja pėrgjithsisht pėrkufizohet si diqka qė ju beni,veqenarisht nėse kjo mund tė vėzhgohet prej tė tjerėve.Psikologėt theksojnė studimin e sjelljes sepse ajo mund tė vezhgohet dhe tė regjistrohet.Shumė sjellje si psh:tė ngrėnit,tė biseduarit,tė shkruarit,tė vrapuarit ose tė pėrleshurit janė lehtėsisht tė vėzhgueshme.Kognicioni pėrfishin proceset mendore si psh:tė menduarit,tė ėndėrruarit,kujtesėn ose zgjidhjen e problemeve.Pra psikologjia ėshtė njė disiplinė magjepėse qė prek cdo aspkt tė jetės sonė.
Qėllimet e psikologjisė?
-Synimi final i psikologėve ėshtė tė kuptojnė sjelljen dhe tė ndihmojnė njerėzit.Psikologjia synon te kuptojė sjelljen pėrmes plotėsimit tė katėr qėllimeve bazė:tė pėrshkrimit,parashikimit,kontrollit dhe shpjegimit tė sjelljes.Psh: njė aktivitet social familjar ėshtė tė ngrėnit darkė bashkė me familjen.Ky ritual i zakonshėm ngre shumė pyetje me interes pėr psikologun psh:Ē'farė i motivon njerzėzit pėr tė ngrėnė?,njeriu ha mė shpejt kur ėshtė duke ngrėnė me tė tjerėt apo kur ha vetėm? Si ti inkuadrojnė prindėrit fėmijėt qė tė hanė nė mėnyrėn e duhur? A do tė jenė mė tė sjellshėm njerėzit nėse do tė kenė mė tepėr kohė pėr tė ngrėnė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Ē'ėshtė psikologjia?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: