www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sistemi Nervor Qėndror

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Sistemi Nervor Qėndror   Thu Jan 17, 2008 1:07 pm

Sistemi Nervor Qėndror
-Pėrfytyroni se jeni nė klasė duke u pėrpjekur tė perqėndroni vėmendjen nė njė diskutim.Ju kujtoni se sa e kėndėshme ishte tė shkoje dikund tjetėr.Papritur kur dėgjoni emrin tuaj tė pėrmendet nė klasė,ju e largoni menjėherė vėmendjen prej kėtij kujtimi! Sistemi ynė nervor ėshtė i ndarė nė dy pjesė: sistemin nervor periferik,i cili i merr mesazhet nga organet e shqisave dhe i pėrcjell ato te muskujt dhe gjėndrat,si dhe sistemin nervor qėndėror,i cili interpreton dhe ruan mesazhet qė vijn prej organeve dhe shqisave,vendos se cfar sjelljesh tė frenojė dhe dėrgon mesazhet e duhura pėr tė reaguar te muskujt dhe gjėndrat.Ju jeni nė gjendje tė rrini ulur nė klasė nė sajė tė asaj pjese tė trurit tė quajtur truri i vogel.Ju kujtoni njė ndodhi tė kėndėshme nga e kaluara sepse ai kujtim ėshtė ruajtur nė korteksin cerebral tė trurit tuaj.Ju jeni nė gjendje tė mendoni pėr ndodhit e sė ardhme po nė sajė te korteksit.Ju jeni nė gjendje tė kuptoni atė qė shkruan diku,sepse lobi oksipital (prapa koke) i trurit tuaj analizon informacionin pamor.Ju mund ti kėrkonit dikujt qė tė shoqėrohej me ju nė sajė tė njė pjese tė trurit tuaj tė quajtur hipotalamus,i cili kontrollon motivacionin.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Sistemi Nervor Qėndror
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: