www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Trashigimia dhe gjenetika e sjelljes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Trashigimia dhe gjenetika e sjelljes   Thu Jan 17, 2008 1:07 pm

Trashigimia dhe gjenetika e sjelljes
-Trashigimia ėshtė kapaciteti natyror i individėve pėr tė zhvilluar karakteristikat e paraardhėsve tė tyre.Studimi i trashigimisė quhet gjenetikė.
Gjeni ėshtė njėsia bazė e trashigimisė.Genet janė tė vendosura gjatė kromosomeve,tė cilat janė trupa tė hollė qė ndodhen nė bėrthamėn e qelizės.Qelizat njerėzore kanė 46 kromosome,22 cifte autosomesh dhe njė cift te kromosomeve te seksit.Numri i plotė i geneve tė njė individi quhet genotip.Ai bashkėvepron me mjedisin pėr tė formuar fenotipin,karakteristikat e vėzhgueshme tė njė individi.
-Gjenetika e sjelljes studion se si trashigimia ndikon mbi sjelljen nė mėnyrė indirekte,pėrmes reaksioneve biokimike qė shpien nė funksionimin e muskujve,gjėndrave endokrine,nervave dhe organeve tė shqisave.Sjellja ėshtė rezulltat i bashkėveprimit tė trashigimisė dhe mjedisit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Trashigimia dhe gjenetika e sjelljes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: