www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ZHVILLIMI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: ZHVILLIMI   Thu Jan 17, 2008 1:08 pm

ZHVILLIMI
-Zhvillimi pėrfshin ndryshimet nė karakteristikat fizike,kognitive,sociale dhe tė personalitetit tė njė individi qė ndoshin gjatė kohės.Zhvillimi fizik pėrfshin ndryshimet nė tiparet trupore dhe proceset fiziologjike.Zhvillimi social dhe i personalitetit pėrfshin ndryshimet qė ndodhin tek personaliteti,funksionimi social dhe emocionet.
-Foshnjėria pėrfshin 2 vitet e para te jetės.Shqisat e fėmijeve janė shumė tė zhvilluara.Brenda pak ditėsh,pas lindjes fėmija dėgjon normalisht.Foshnjat mund tė dallojnė shije dhe aroma tė ndryshme.
-Temperamentet,ose mėnyrat e reagimit ndaj mjedisit pėr rreth mund tė fillojnė tė shfaqen nė ditėt e para tė jetės dhe ndikojnė nė sjelljen e mėvonshme.Diferencat e roleve gjinore (tė qenurit mashkull dhe femėr) shfaqen gjithashtu herėt nė jetė.Identiteti gjinor zhvillohet nėn ndikimin e eksperiencave tė hershme me prindėt.Zakonishtė ne moshėn 18 muaj,foshnja ndeshet me kėrkesat sociale qė bėhen nga njerėzit e tjerė.
-Fėmijeria ėshtė periudha qė pėrfshin moshėn mes 2 dhe 11 vjeq.Rreth moshės 4 vjeq femijėt fillojnė tė influencohen nga moshatarėt e tyre,shkolla dhe mas media.Shoqėria fillon tė formohet kur fėmijėt janė rreth 3-4 vjeq.
-Adoleshenca ėshtė periudha e zhvillimit mes fillimit tė pubertetit,rreth moshės 18 gjer 21 vjeq.Si djemtė ashtu edhe vajzat pėrjetojnė njė rritje tė vrullshme gjatė kėsaj periudhe.Njė synim themelor nė moshėn e adoleshencės ėshtė zhvillimi i identitetit personal.Prindėrit dhe adoleshentėt duhet tė mėsojnė qė tė pėrballojnė probleme qė lidhen me komunikimin,autonominė dhe autoritetit.Trupi i njeriut ėshtė nė kulmin e tij fizik gjatė moshės sė rritur tė hershme.
-Plakja fizike bėhet e dukshme gjatė moshės sė rritur tė mesme.Mė nė fund,stadi i fundit i jetės ėshtė procesi i tė vdekurit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
ZHVILLIMI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: