www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Stadet e tė qenurit prind

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Stadet e tė qenurit prind   Thu Jan 17, 2008 1:09 pm

Stadet e tė qenurit prind
-Burri dhe gruaja bėhen baba dhe nėnė nė kohėn e lindjes sė fėmijės sė tyre tė parė.Ky ėshtė edhe fillimi i stadit tė parė stadi i imazhit prindėror,gjatė tė cilit babai dhe nėna formojnė imazhet pėr vetėn e tyre si prind.Ata kanė njė dėshirė qė tė jenė tė pėrkryer,por shpesh pėrjetojnė kėrkesa tė forta tė cilat nuk i kanė pritur.
Stadi i tė ushqyerit-pėrfshijnė foshnjėrinė dhe pėrcaktohet mardhėniet midis bashkėshortėve,foshnjės dhe njerėzve tė tjerė.
Stadi i autoritetit-mes moshės 2 dhe 4 vjec,tė rriturit ndeshen me probleme qė kanė tė bėjnė me eikasitetine tyre si prind.Fėmija i vogėl ėshtė duke filluar tė fitojė pavarėsi dhe prindi duhet qė tė angazhohet mė shumė.Shpesh lind njė fėmijė i dytė dhe kjo gjė e shton stresin e familjes.
Stadi integrativ-shtrihet prej moshės parashkollore deri nė moshėn e mesme.Kėtu fėmijėt bėhen mė tė pavarur dhe fitojnė shprehi sociale,prindėrve u kėrkohet qė tė vendosin autoritetin e tyre mbi ta.
Stadi i adoleshencės sė pavarur-ėshtė koha kur adoleshentėt pėrpiqen fortė pėr tė arritur identitetin,pėrgjegjėsinė dhe pjekurin e tyre.Prindėrit duhet qė ti mbėshtesin adoleshentėt duke ruajtur ndėrkohė autoritetin dhe pėrgjegjėsinė e tyre.
Stadi i largimit-pėrfshinė kohėn kur adoleshentėt largohet nga shtėpia.Nė kėtė kohė prindėrit vlersojnė sjelljen e tyre tė shkuar dhe pėrgaditen pėr mardhėniet me pasardhėsit e tyre.
Kur prindėrit janė tė qartė pėr qėllimet dhe mund ti realizojnė ato,do tė jenė tė lumtur dhe tė knaqur.Nė qoftė se jo,ata do tė jenė tė frustuar,tė stresuar dhe tė depresuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Stadet e tė qenurit prind
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: