www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ritmet biologjike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Ritmet biologjike   Thu Jan 17, 2008 1:09 pm

Ritmet biologjike
-Njerėzit funksionojnė sipas njė shumėllojshmėrie ciklesh kohore.Kemi stinė tė vitit,ditė tė javės ose orė te ditės,tė cilat ndikojnė ndieshėm nė mjedisin tonė tė jashtėm.Njė ritėm interesant biologjikė ėshtė cikli ditor.Trupi ynė duket se ėshtė i programuar gjenetikisht pėr tė funksionuar nė njė cikėl afėrsisht 24 orėsh.Shumica e njerėzve kanė njė formė kulmore nė njė kohė tė caktuar tė ditės.Disa njerėz funksionojnė mė mirė nė mėngjes,ndėrsa tė tjerėt e kanė kulmin nė mesditė apo nė mbrėmje.Ndėrkohė qė ka ndryshime tė mėdha nga njeri individ te tjetri.Nė rast se ritmi ynė normal c'rregullohet,jemi tė prirur qė tė shqetėsohemi.....psh: shumė njerėz e kanė tė vėshtirė qė tė pėrshtaten nė oraret e punės nė ndėrrimin e dytė.Edhe cikle tė tjera ndikojnė nė sjelljen tonė.Ciklet menstruale tė grave mund tė ndikojnė te humori i tyre.Dhe ndoshta tė gjithė ne kemi cikle tė tjera qė nuk kuptohen plotėsisht.Tė kuptuarit e ritmeve biologjike tė njė individi mund tė ndihmojnė psikologėt qė tė kuptojnė nė mėnyrė mė tė plotė sjelljen njerėzore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Ritmet biologjike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: