www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Drogat psikoaktive

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Drogat psikoaktive   Thu Jan 17, 2008 1:10 pm

Drogat psikoaktive
-Shkaktojnė ndryshime tė sjelljes dhe tė njohjes ndėrmjet ndryshimit tė vetėdijes sė ndėrgjegjėshme.Varėsia psikologjike ndodh kur njė person e dėshiron fort drogėn.Nė varėsin fizike,trupi i pėrdoruesit tė rregullt bėhet i varur biokimikisht ndaj drogės.Drogat psikoakive pėrmbledhin:
depresantėt-janė droga qė kanė njė efekt qetėsues
opiatet-janė droga,efekti i tė cilave nė organizėm ėshtė i ngjashėm me atė tė morfinės
stimuluesit-janė droga qė shtojnė veprimtarinė e sistemit nervor qėndror dhe prodhojnė syhapsi dhe eufori
drogat psikodelikate-e nxisin sistemin nervor,duke prodhuar jo vetė njė ndryshim nė ndjenjat emocionale,por edhe nė pėrceptimet e botės sė jashtme nga pėrdoruesi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Drogat psikoaktive
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: