www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kujtesa dhe harresa njerėzore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Kujtesa dhe harresa njerėzore   Thu Jan 17, 2008 1:11 pm

Kujtesa dhe harresa njerėzore
-Kujtesa ka tė bėjė me kodimin dhe depozitimin e informacionit tė mėsuar nė mėnyrė qė ai tė riprodhohet dhe pėrdoret mė vonė.Kodimi ėshtė procesi i vendosjes sė informacionit nė sistemin e kujtesės,ndėrsa depozitimi ėshtė procesi qė e ruan informacionin nė sistemin e kujtesės me kalimin e kohės.Riprodhimi ėshtė procesi i nxerrjes sė informacionit nga sistemi i kujtesės.
-Harresa ėshte humbja e dukshme e kujtesės.Ka shumė teknika qė mund tė pėrdoren pėr tė pėrmisuar kujtesėn,duke pėrfshirė kėtu aktivitetin paraprak tė shpėrndarė,tejmėsimin,pėrsėritjen etj.Nga ana anatomo-fiziologjike kujtesa e ka bazėn nė disa zona tė trurit,duke pėrfshirė dhe HIPOKAMPUSIN dhe TALAMUSIN.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Kujtesa dhe harresa njerėzore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: