www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 INTELIGJENCA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: INTELIGJENCA   Thu Jan 17, 2008 1:12 pm

INTELIGJENCA
-Inteligjenca mund tė pėrkufizohet si aftėsi pėr tė mėsuar dhe pėr tu sjellė nė menyrė adaptive.Inteligjenca kushtėzohet pjesėrisht nga faktorėt gjenetikė.Nė pėrgjithėsi,sa mė e afėrt tė jetė lidhja gjenetike midis dy individėve,aq mė i lartė ėshtė koeficienti i korrelacionit tė tyre intelektual.Kėshtu binjakėt identikė kanė korrelacion mė tė lartė.Inteligjenca kushtėzohet gjithashtu rėndshėm edhe nga faktorėt mjedisorė.Shkaqet mjedisore tė vonesės mendore kanė tė bejnė me dietėn e gruas shtatzėnė,perdorimin e duhanit,sėmundjet infektive gjatė barrės,helmimi i fėmijės etj.Studimet pohojnė se individėt e talentuar janė tipikisht mė tė shėndetshėm,mė tė lumtur,mė tė pasur dhe tė pėrshtatur mė mirė se individėt mesatarė.
TESTET E INTELIGJENCES
--Eshtė fjala pėr tė matur inteligjencen tėnde dhe shkathtesinė e trurit tėnd.Mos u pėrgjigj shpejt,sepse pėrgjigja qė tė duket mė e "shpejtė",mė e lehta do tė jetė padyshim mė e pasakta.Arsyeto pak.Mos nxito shpejt pėr tė parė pėrgjigjen,por lexoj dy-tri herė para se ta vendosėsh pėr tė dhėnė pėrgjigjen.Kjo gjimnastike do tė jetė shumė e dobishme pėr tė stervirtu kujtesen tėnde.

Test nr.1
-Katėr njerėz mund tė ndėrtojnė katėr barka nė katėr ditė.Sa kohė do tė pėrdor njė njeri pėr tė ndėrtuar njė bark?

Test nr.2
-Tre burra,gratė e tyre dhe njė e ve (vejushkė),u nisen njė ditė nė oren 12,pėr njė shėtitje me automobil.Pasi kishin pėrshkruar 5 kilometra,dalluan dy burra e njė fėmij me njė automobil tė prishur.."Nuk janė me fat"-tha njėra nga pasagjeret e makines se parė. Nė orėn 13 arritėn nė njė hotel,ku ishin pritur nga hotelxhiu i vjetėr me nje kėmbe tė vetme e nga djali i tij.Menjėher u ulen ne tavolinė.
-Sa persona kemi pėrmendur ?

Test nr.3
--Njė njeri fillon te eci.Cdo herė qė bėn dy hapa pėrpara zbrapset njė hap.Sa hapa duhet tė bėj pėr tu gjendur pesė hapa larg nga pozita e tij e nisjes ?

Test nr.4
--Nė qoftė se dita e njėmbėdhjetė e njė muaji bie te martėn,cila ditė e javės do tė jetė e tridhjeta e tė njejtit muaj ?

Test nr.5
--Cili ėshtė numri me i lartė (madh) qė mund tė formohet duke i vendosur se bashku kėta numra 38017 ?

Test nr.6
--Sa numra tė plotė me tre njėsi mund tė formohen me 1,2 e 3 ?

Test nr.7
--Nė vitin 1988,njė shkurti ra e hėnė.Nė cilėn ditė tė javės do tė bjerė e fundit e tė njejtit muaj ?

Test nr.8
--Vrasėsi i Blerimit u hapi shume telashe policisė (SH.P.K-sė).Nė orėn 2 e 10 minuta tė mėngjezit,kamarieri i Blerimit,Agimi i telefonoi policisė duke thėnė se do tė kishte mund ti tregoj vrasėsit e shefit tė tij (pra Blerimit). Inspektorėt ishin dėrguar nė shtėpinė e Blerimit,aty arriten nė ora tre tė mėngjesit.Nė tre e pesė minuta inspektorėt i telefonuan policisė duke lajmėruar se edhe Agimi ishte vrarė.E kishin gjetur me njė plumb nė kokė.Blerimi kishte pasur kafken tė thyer nga njė objekt i rėnd.Nuk kishte asnjė gjurmė mbasi vrasėsi kishte ditur ti zhdukte te gjitha.
-Nė Ē'ore kishte qenė vrarė Agimi?`

Test nr.9
-- Nė qoftė se njė orė mbetet nga njė minutė nė cdo dhjetė minuta lėvizje,sa do tė na duhen qė shigjeta e orės tė bėj njė xhiro nė tė gjithė kuadrtantin (rrethin) ?

Test nr.10
--Njė baba ka tre herė moshėn e djalit te tij.Pėr dhjetė vjet do tė ketė dyfishin e moshės sė djalit tė tij.
-Sa vjec ėshtė babai ?

Test nr.11
--Agroni takoi njė ditė gjat shetitjes sė tij tė zakonshme,njė person qė e njihte qė nė fėmijėrin e tij,por qė nuk e kishte parė mė shumė se sa dhjetė vite.Ky person pėrshėndeti Agronin,e pastaj i tha--Nuk e dini,besoj qė pasi qė nuk jemi parė mė,jam martuar.Ja vajza ime.
-Mirėdita--i tha Agroni vajzės se vogėl--Si quhesh ?
-Kam tė njejtin emėr me mamanė time.
-Ah! edhe ju Blerta ?--tha Agroni
-Po -u pėrgjegjė vajza -si e dini?
-Nė fakt si arriti Agroni tė dinte se vajza quhej Blerta?

Test nr.12
--Njė zoteri ėshte martuar me nje vejush qė kishte disa fėmijė me burrin e parė,por edhe ai (pra burri) kishte fėmijėt e tij nga martesa e parė).
--Dhjetė vite me vonė,ndodhi njė pėrleshje nė familje e numri i pėrgjitheshem i fėmijeve atėher ishte 12.Gruaja vrapoi tek i shoqi duke bėrtitur:
-Nxito shpejt! Fėmijet tu dhe femijet e mi po zihen (pėrlahen) mė fėmijet tanė.
-Duke pasur secili nga bashkėshortet nėntė fėmijė,sa fėmijė linden gjatė kėtyre dhjetė vjetėve ?

Test nr.13
--Nėse njė pulė e gjysėm bėn njė vezė e gjysėm,nė nje ditė e gjysėm....sa vezė do tė bėjnė shtatė pula nė gjashtė ditė ?

Test nr.14
--Njė burrė dhe gruaja e tij kanė katėr vajza tė martuara e secila prej tyre kanė nga katėr fėmijė.Sa anėtar ka familja ?

Test nr.15
-- Kėrkoni nese ky lajme nuk permban gabime:
""""Gjatė qėndrimit tim nė Ballkan,interesohesha veqėnarisht pėr popujt dhe kulturėn e Kosoves,Shqipėris,Maqedonis,Sllovenis.
Provoja njė kėnaqėsi tė madhe kur dėgjoja bisedat mbi trimat si Skenderbeu,pasaj Ismail Qemaili,e shume gjėra tė interesanta.Tė gjitha mė pėlqenin por mė sė shumti pesė vendet qė kam pėrmendur""""

Test nr.16
--Nė njė lagje,punonte prej shumė kohėsh njė berber shumė i njohur dhe shumė besnik.Njė ditė prej ditėve tė tij tė zakonshme tek ai shkon pėr tu rruar nė mėngjes njė njeri.Berberi kryen punen e tij,Mė nė fund ky njeriu qohet dhe e pyet berberin se sa duhet qė tė paguaj......Ai pėrgjigjet--hape arkėn (aty ku i mbante parat) shiqoji se sa para janė,njehi se sa janė,leji edhe aq sa janė dhe merri 2 euro kusur.
Pak mė vonė vjen edhe njė njeri tjetėr,edhe ky pėr tė rregulluar mjekrrėn e tij.Pasi ta kryen punėn berberi,njeriu qohet dhe don tė paguaj---berbri edhe kėtij ja beson arkėn dhe i thotė ---shiqoji se sa para janė aty,njehi,leji edhe aq sa jane dhe merri 2 euro kusur.
Njė orė mė vonė vjen edhe njė djalosh pėr ti rregulluar flokėt,edhe me kėtė berberi vepron njėsoj pra pasi qė ja rregullon i thotė hape arkėn,njehi sa para janė,leji edhe aq dhe merri 2 euro kusur.
Gjatė tėrė asaj dite berberi kishte pasur vetėm keta tre persona myshteri.
Dhe pak para se sa tė mbyll shitoren,berberi shkon te arka e tij pėr tė marr parat qė i kishte fituar gjat kėsaj dite..Ku pėr qudi aty nuk kishte asnjė para......Nė fillim aty berberi kishte lėnė disa para,,pra nė mėngjes kur e hapi shitoren.
Pyetja ėshtė kjo-----SA PARA ISHIN NE ARKEN E BERBERIT NE FILLIM ?

ZGJEDHJA E TESTIT
TEST nr.1======= kater dite.
TEST nr.2========== 12
TEST nr.3========== 10
TEST nr.4========== e diela
TEST nr.5========== 87310
TEST nr.6========== gjashte numra:123,213,312,132,231.321
TEST nr.7========== e diela
TEST nr.8========== ndermjet 2 e 10 minuta e 3
TEST nr.9========== 65
TEST nr.10========= Babai eshte 30 vjeq
TEST nr.11========= personi qe ka takuar nuk ishte nje mik,por nje mike e femijerise se tij
TEST nr.12=========secili kishte nga tre femij para kesaj martese,e gjashte linden nga bashkimi i tyre
TEST nr.13========= 28 veze
TEST nr.14========= 26
TEST nr.15========= ketu ka vetem nje gabim.Jane permendur kater e ne fund flitet per pese vende.
TEST nr.16========= 1.75 cent.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
INTELIGJENCA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: