www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Per nje jet me te mir

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Per nje jet me te mir   Thu Jan 17, 2008 1:14 pm

1.KUJDESUNI PER VETVETEN
a).Kerkoni perkujdesje kur jeni te semur-Kur ndokush eshte i semur,kerkoni qe te nderrmerren masa perkatese kujdesi dhe te jipet vemendje perkatese.
b).Mirembajeni trupin tuaj paster-Njerezit qe nuk lahet dhe qe nuk i lajne duart rregullisht,mund te jene bartes te bakterjeve,dhe kjo eshte e rrezikshme per Ju.Dhe ju keni plotesoshte te drejt qe te kerkoni nga ata qe te lahen dhe ti pastrojne duart.
c).Ruajini dhembet tuaj- ai qe do ti laje dhembet pas gjdo racioni,nuk do te semuret nga semundjet e dhembeve.Larja apo goma pertypese pas gjdo racioni bene mjaft per mbrojtjen e njerezve nga semundjet e gojes dhe eres se pakendeshme.U propozoni te tjereve qe ti ruajne dhembet e tyre.
d).Ushqehuni ne forme te rregullt-Njerezit qe nuk ushqehen ne menyre te rregullt,ata kane energji te vogel,jane te merzitur,leht semuren.
e).Pushoni mjaftueshem-Shume here ne jete jemi te detyruar te punojme aq shume sa qe te na mbetet pak kohe per gjume.Njerezit e lodhur nuk jane te kthjellet dhe te gatshem.Ata mund te bejne gabime,u ndodhin te papritura.Kerkoni qe njerezit te cilet nuk pushojne mjaftueshem,ta bejne ate.

2.BEHUNI TE MATUR
a).Mos merrni droge apo gjera te demshme-Njerezot qe marrin droge apo gjera te demshme,nuk e shohun gjdo here boten e vertet rreth vetes.Ata besojne gabimishte se "ndjehen mire" apo "sjellen mire" apo jane vetem "te gezuar" kur marrin droge apo gjera te demshme.JO,ajo eshte vetem nje e mete.Heret apo vone ato organikisht do ti shkaterrojne.I bindni njerezit per mosmarrje te droges apo te gjerave te demshme.
b).Mos pini pije alkoolike se sasi te medha-Ata qe pijen pije alkoolike ne sasi te medha nuk jane te kujdesshem dhe te zgjuar.Alkooli zvoglon aftesite e tyre reaguese edhe nese duket se ata jane te zgjuar nga ai.Mos lejoni qe alkooli i shumte te perfundoje me fatkeqesi apo me vdekje.Pengoni njerezit nga te piret tejmase te pijeve alkoolike.
"duke ju permbajtur pikave te mesiperme njeriu behet me forte fizikishte qe te kenaqet me jeten"

3.OFRONI SHEMBULL TE MIRE
Ju ndikoni ne shume njerez.Ndikimi mund te jete i mire dhe i keq.Nese ndokush e orienton jeten e vet duke ju permbajtur ketyre porosive,do te ofroje shembull te mire.Mos e nencmoni efektin qe mundeni ta arrini te te tjeret,vazhdimisht duke i theksuar keto gjera,por edhe vet duke ofruar shembull te mire.
"rruga deri te fati kerkon nga Ju qe te ofroni shembull te mire"

4.SYNONI TE JETONI ME TE VERTETEN
Te dhenat e gabuara mund te ju shtyejne te beni gabime te merzitshme.Vetem ateher kur ka te dhena te verteta,njeriu mund ti zgjedh problemet ekzistuese.Nesa Ata rreth jush genjejn,ju shtyejne ne gabime dhe potenciali i Juaj i ekzistences eshte i zvogluar.Shumica deshirojne qe tu besoni gjerave te cilat u sherbejne vetem qellimeve te tyre.E VERTETE ESHTE AJO QE ESHTE E VERTET PER JU.Jepni perfundimet e juaja per gjerat,pranojeni ate qe eshte e vertet per ju,hudhni te tjerat.
a).Mos folni genjeshtra te demshme-Genjeshtrat e demshme jane rezultat i frikes,shpirteligesise dhe i xhelozise.Ato i shtyejne njerezit ne vepra te demshme.Ato mund te shkaterrojne jetera.
b).Mos deshmoni rrejshem-
"rruga deri te lumturia qendron krahas me rrugen deri te e verteta"

5.I DUANI FEMIJET DHE U NDIHMONI
Femijet e sotshem do te behen civilizimi i se nesermes.Femijeve u duhet dashuria dhe ndihma qe ata te kene sukses ne jete.Femija nuk do te mbetet mire nese me ne fund nuk do te mbetet i pavarur dhe shume i moralshem.Sado qe te jete mbeshtetja e ndokujt ndaj femijes,femija nuk do te ekzistoje mire per nje kohe te gjate nese nuk i ndihmojne prinderit qe te beje hapat ne rruge kah ekzistenca.Degjoni se cka femijet ju flasin per jeten e tyre.Ne te vertet femijes nuk do ti shkoje mire pa dashuri.Shumica e femijeve kane begati te dashurise per ta kthyer.
"rruga deri te lumturia ka edhe dashuri edhe ndihme femijeve qe nga femijeria me e hershme,e deri te fundi i pjekurise"

6.NDERONI E NDIHMONI PRINDERIT TUAJ
"rruga deri te lumturia perfshin marredheniet e mira me prinder apo me ata qe na kane edukuar"

7.MOS E DEMTO PERONIN E VULLNETIT TE MIRE
Perkunder insistimit te njerezve te keqinje te cilet thone se te gjithe njerzite jane te keqinje,ka shume meshkuj dhe femra te mire.Ndoshta do te jeni aq te lumtur sa te njihni ndonje prej tyre.Ne te vertet,shoqerine e drejtojne meshkujt dhe femrat e vullnetit te mire.
"rruga deri te lumturia eshte shume me e lehte te pasohet,nese njeriu i perkrah njerezit e vullnetit te mire"

8.TA RUANI DHE TA PERPARONI RRETHINEN TUAJ
a).Kujdesuni per dukje te mire-
b).Kujdesuni per rrethinen tuaj te drejteperdrejte-kur njerezit shkaterronje pasurine e tyre apo rrethinen e drejteperdrejte,ajo mund te ndikoj ne pasurine Tuaj personale.Kur njerzit duken te paafte te kujdesen per gjerat e veta dhe territorine ku jetojne,ky eshte simptom i ndjenjes se tyre se nuk i takojne vertete atij vendi dhe ne te vertet nuk i posedojne gjerat e veta.Aftesia e organizimit te pasurise apo te rrethines,mund te mesohet.Qe ta ruani pasurine Tuaj dhe rrethinen,stimuloni njerezit qe te kene kujdes per te veten.
"nese te tjeret nuk ndihmojne ne mbrojtjen dhe perparimin e rrethines,rruga deri te lumturia mund ta humb bazen per udhetim"

9.TE JENI TE ZELLSHEM
Puna nuk eshte cdohere e kendeshme.Edhe pikellimi mund te zbutet thjeshte po qe se njeriu punon dicka.Me arritjen e qellimit,morali ngritet shume larte.
"rruga deri te lumturia eshte autostrade kur perfshihet zelli qe udheheq deri te prodhimet e verteta"

10.RRESPEKTONI BESIMET RELIGJIOZE TE TE TJEREVE
Toleranca eshte gurethemel i mire mbi te cilin ndertohen marrdheniet ne mes te njerezve.Kur shikoni gjakderdhjet dhe vuajtjet e shkaktuara nga mastolerimet religjioze permes historise njerzore e deri te kohet moderne,mund te vereni se mostolerimi shume e rrezikon ekzistencen.Tolerimi religjioz nuk do te thote se personi nuk mund te tregoje besimet e tij.Njerezit pa fe,perafesishte jane fotografi e dhimbeshme.
"rruga deri te lumturia mund te jete plot me grindje,nese nuk i rrespktoni besimet religjioze te te tjereve"

11.MUDOHUNI QE MOS IA BENI TE TJEREVE ATE QE TE TJERET NUK KISHIT DESHIRE QE T'UA BEJNE JUVE
"rruga deri te lumturia eshte e mbyllur per ata qe nuk permbahen nga berja e veprave te demshme"

12.MUNDOHUNI QE TE SILLENI NDAJ TE TJEREVE ASHTU SIKUR DESHIRONI QE ATA TE SILLEN NDAJ JUSH
"duaje lumturine dhe lufto per te"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Per nje jet me te mir
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: