www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 EMOCIONI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: EMOCIONI   Thu Jan 17, 2008 1:17 pm

EMOCIONI
-Eshtė shumė i rėndėsishėm nė jetėn nė jetėn tonė,megjithėse nuk kuptohet lehtė.Emocioni ėshtė reagim ndaj njė ngacmuesi qė shkakton eksitim fiziologjik,ndjenjė subjektive,interpretim kognitiv dhe sjellje tė vėzhgueshme.Kur jemi tė emocionuar bebėzat e syve na zamdhohen,ndėrpritet tretja,shpeshtohet frymėmarrja dhe shtohen rrahje e zemrės,fillon djersitja dhe sekretohen hormonet.Kur lind i porsalinduri reagon vetėm nė pėrgjithsi,ndėrsa emocionet specifike zhvillohen me shpejtėsi.Shumica e emocioneve shfaqen kur fėmija ėshtė rreth dy vjeq.Ne mesojmė shumė gjėra pėr njerėzit e tjerė pėrmes komunikimit joverbal.Fytyra mund tė shpreh shumė emocione si lumturi,trishtim,habi,frikė,zemėrim edhe neveri.Njerėzit transmetojnė informacion pėrmes gjuhės sė trupit,pozicionet dhe lėvizjeve tė tij.Seksualiteti mjekėsor ėshtė pjesė e personalitetit tonė,e sjelljes sonė,e emocioneve dhe e qėndrimeve tona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
EMOCIONI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: