www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PERSONALITETI - STRESI - SJELLJA ANORMALE - ANKTHI - ĒRE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: PERSONALITETI - STRESI - SJELLJA ANORMALE - ANKTHI - ĒRE   Thu Jan 17, 2008 1:19 pm

PERSONALITETI
-Vlerėsimi i personalitetit ėshtė me rėndėsi tė madhe nė shumė fusha tė psikologjisė.Personaliteti pėrkufizohet si modelet e dallueshme dhe tė qėndrueshme tė sjelljes dhe njohjes qė karakterizojnė pėrshtatjen nė jetė.Ēdo matje e personalitetit duhet tė jetė e vlefshme,e besueshme,e standardizuar dhe praktike.Vėzhgimi i sjelljes sė njė personi nė situata tė pėrditshme pėr njė periudhė kohe mund tė ndihmojnė nė tė kuptuarit e personalitetit
STRESI
-Stresi ėshtė gjdo gjė qė ushtron kėrkesa ndaj tė cilave ne duhet tė pėrshtatemi.Ai mund tė shkaktohet prej rreziqeve fizike ose kėrcėnimeve psikologjike.Presioni ndodh kur pėrpiqemi shumė pėr tė plotėsuar kėrkesat qė ushtrohen mbi ne nga tė tjerėt dhe nga vetvetja.Ankthi ėshtė njė ndjenjė e paqartė frike dhe shqetėsimi pėr tė ardhmen dhe shpesh ėshtė njė reagim emocional ndaj stresit.Fakti se sa stres pėrjetojmė varet nga stresorėt nė jetėn tonė,nga karakteristikat e personalitetit dhe nga aftėsitė perballuese.Njerėzit qė mėsojnė se sjellja e tyre ėshtė jo efektive nė arritjen e qėllimeve dorėzohen dhe pėrjetojnė paaftėsinė e fituar pėr tė ndihmuar veten.
psikologjia e shėndetit---synon tė kuptojė ndikimet psikologjike nė gjendjen shėndetėsore tė njerėzve.Pėrballimi i stresit i orientuar nė zgjedhjen e detyrės pėrfshin zgjidhjen realiste realiste tė problemit qė shpie te stresi.


SJELLJA ANORMALE
-Kur njė individ nuk ėshtė nė gjėndje t'i pėrshtatet si duhet jetės sė pėrditėshme,ai vuan nga ndonjė qrregullim.Format mė tė lehta tė sjelljes anormale quhet qrregullime tė ankthit.Gjendjet anormale mė tė rėnda pėrfshijnė depresionin dhe skizofreninė.Njė person mund tė quhet anormal nė qoftė se ai ose ajo sillet nė mėnyrė tė quditshme nė njė formė qė devijon nė mėnyrė tė ndieshme nga norma.Njė sjellje e tillė mund tė shfaqet nėpėrmjet iluzioneve (tė besuarit nė gjėra tė paqena),halucinacioneve (ndjesi shqisore qė nuk kanė lidhje me mjedisin e vėrtet pėrreth),dhe frikės ose riteve tė pazakonta qė nuk i shėrbejnė asnjė qėllimi tė dukshėm.ANKTHI
-Zakonisht pėrkufizohet si njė ndjenjė jo e theksuar frike dhe pasigurie.Ankthi mund tė quhet si njė frikė ndaj kėrkesave qė i bėhen njė individi kur ai nuk e di me saktėsi c'janė kėto kėrkesa.Personi vetė,nė pėrgjithėsi,nuk ka njė ide tė qartė pėr arsyen e vėrtet tė ankthit.Nė fakt prirja ėshtė pėr ta shmangur tė menduarit pėr frikėn,sepse njė gjė e tillė veqse e shton atė.Te personi me gjendje ankthi shpesh zhvillohen sjellje tė caktuara ritualistike,qė e ndihmojnė pėr tė ulur ankthin pėrkohėsisht,por qė nė fakt i shtojnė problemet,sepse nuk i zhgjidhin ato.ĒREGULLIMET E GJENDJES SHPIRTRORE
-Kur njė person provon njė prishje tė theksuar tė humorit dhe tė ekuilibrit emocional atėher mund tė themi se ai person ka qrregullime tė gjendjes shpirtėrore.Kur emocionet qėndrojnė nė njė pikė tė ulėt gjatė gjithė kohės dhe ne humbasim interesin pėr jetėn,kjo do tė thotė se po kalojmė njė gjendje depresioni. -Depresioni madhor-karakterizohet nga njė gjendje e rėnė shpirtėrore dhe trishtim qė shoqėrohet me ndjenjėn e fajit dhe te qenit i pavlefshėm.Depresioni mund tė variojė nė mėnyrė tė dukshme nga pikėpamja e seriozitetit tė gjendjes.Nė formė tė lehtė ėshtė normale qė njerėzit tė ndjehen depresivė,kur ata dėshtojnė nė arritjen e njė qėllimi,apo kur u vdes ndonjė i afėrt.Njerėzit kalojnė nė gjendje depresive kur ata kanė probleme nė punė,probleme bashkėshortore,ose kur ndjehen tė pazotė pėr diqka qė duan tė bėjnė.Simptomė tjetėr mund tė pėrfshijnė:prishjen e gjumit,rėnien nė pėshė,kėputjen,ndjenjen e fajit tė kotė ose atė tė qenit i pavlefshėm dhe mendimet rreth vdekjes dhe vetėvrasjes.Kėto simptome shfaqen nė njė periudhė tė paktėn dy javore.Personat tė cilėt janė nė depresion tė thellė e pėrshkojnė veten e tyre,si tė trishtuar dhe tė pashpresė.Problemi mė i madh i depresionit ėshtė mundėsia pėr tė kryer vetėvrasje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
PERSONALITETI - STRESI - SJELLJA ANORMALE - ANKTHI - ĒRE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: