www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sjellja me njerėzit-fshehtėsia - Vetėdija dhe ndėrdija

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Sjellja me njerėzit-fshehtėsia - Vetėdija dhe ndėrdija   Thu Jan 17, 2008 1:22 pm

Sjellja me njerėzit-fshehtėsia
-Ekziston njė mėnyrė qė ti bejmė pėr vet te tjerėt,pėr atė qė dėshirojmė.A keni menduar ndonjėher pėr ketė? PO,ekziston vetėm njė mėnyrė;ta zgjojmė tek ata dėshirėn pėr atė qė edhe ne anojmė.Mėnyrė tjetėr,mbani mend ---thjeshtė nuk ka.E vetmja mėnyrė qė njeriut tė ja mbushni mendjen pėr aksion ėshtė ti jepni atė qa137 ai kerkon.
cka nė tė vėrtet njeriu kėrkon?
mbani mend ketė theksim se impuls shtysė i njeriut ėshtė "dėshira qė tė behemi tė rėndėsishme"

cka dėshiron njeriu?
Jo shumė por atė tė paktėn pėr vėrtet ka dėshir tė zjarrtė,pėrpiqet qė me forcė ta fitojė,duke mos pranuar tė hjekė dorė.Gati secili njeri i rritur dhe i shėndoshė dėshiron"

===shėndet dhe jetė tė gjatė
===mjaft ushqim
===mjaft gjumė
===parat dhe gjithcka qė mund tė blihet me paratė
===jetė tė lumtur seksuale
===mirėqenien pėr fėmijėt e vet
===ndjenjėn se dicka po bėn

-Gati tė gjitha dėshirat e pėrmendura plotėsohen,tė gjitha pervec njerės,e cila ėshtė po aq e thellė si dėshira pėr ėndėrr dhe ngjashėm pra " deshira pėr madhėshti personale apo dėshira qė tė jemi tė rėndėsishemVetėdija dhe ndėrdija
-Secili prej nesh posedon njė mendje,njė shpirt e i cili,ndėrkaq,posedon dy veti tė ndryshme.Kufiri qė i ndan ato,tė gjitha qenieve njerėzore u ėshtė mirė e njohur.Dy funksione tė mendjes njerėzore,nė tė shumtėn e rasteve,i shėnojmė si menjde objektive dhe subjektive,si vetėdije dhe ndėrdije,si mendje e zgjuar dhe e fjetur,si mendje me dėshirė dhe e detyruar etj.Me qėllim tė tė kuptuarit tė funksioneve tė mendjes suaj,paramendojeni atė si njė kopsht! Ju jeni kopshtari qė tėrė ditėn diqka mendon,mbjell.Atė qė keni mbjell nė ndėrdije,do ta korrni nė trupin tuaj nė marrdhėnie me botėn e jashtme.Eshtė koha tė filloni mbjelljen e mendimeve pėr paqė,pėr fat,pėr mirėsi dhe pėr pėrparim.Po qe se keni mendime tė shėndosha,po qe se e kuptoni tė vėrtetėn,po qe se mendimet tuaja nė ndėrdije janė konstruktive,tė harmonishme dhe tė drejtuara kah paqja,fuqia qudibėrėse e ndėrdijes do tė ju pėrgjigjet dhe do tė ju siguroj jetė tė kėndshme dhe tė harmonishme.Njohja e procesit tė depėrtimit tė vetėdijes dhe tė ndėrdijes do tė ju bėjė te mundur ta ndryshoni jetėn tuaj.Pėr ti ndryshuar pasojat,ėshtė e nevojshme tė ndyshohen shkaqet.Shumica pėrpiqen tė ndryshojnė pasojat,duke u marrė veqenarisht me to.Vetėm me largimin e shkakut ėshtė e mundur qė tė tejkalohet mospajtimi,mjerimi,tė kufizuarit e cfardo lloji.Vetėdija juaj ėshtė kapiten ėshtė kapiten dhe i zoti i punėve qė kryeni.Ndėrdija i pranon urdhrat qė ja jepni nė bazė tė asaj nė cka besoni dhe cka pranon si tė vėrtet vetėdija juaj.Po qe se vazhdimisht para njerėzve pėrsėritni: "kjo ėshtė shumė shtrejtė pėr mua",ndėrdija do tė ju kuptojė me seriozitet,do tė ju marrė fjalėn dhe do tė kujdeset qė vėrtet tė mos jeni nė gjendje pėr ta blerė sendin e dėshiruar.
-Ndėrdija ėshtė selia e tė gjitha ndjenjave,por edhe pjesė krijuese e personit.Po qe se mendoni pėr dicka tė mirė,e mira do tė ju ngjajė,po qe se keni mendime tė kėqija,do tė ju pasojnė ngjarjet e kėqija.Mendja e njeriut pikėrisht nė kėtė mėnyrė punon.Kur ndėrdija pranon nje mendim,nė tė njejtin qast ajo fillon ta realizoj atė.Ky ligj i ndėrdijes vlen si pėr mendime pozitive.ashtu edhe pėr ato negative.
"qetėsia shpirtėrore dhe trupi i shėndosh janė rrezultat i domosdoshėm i tė menduarit pozitiv"
-Duhet ditur se nuk janė nė pyetje dy mendime tė ndryshme,por dy fusha tė aktivitetit nė brendi tė njė mendje.Vetėdija ėshtė pjesė e mendjes qė mendon.Asaj i takon aktiviteti i tė pėrcaktuarit,i tė zgjedhurit,psh:i zgjidhni librat qė do ti lexoni,vendin se ku do tė banoni,personin me tė cilin do tė jetoni.Me njė fjalė,vetėdija i bie vendimet.Ndėrkaq siq e ceka edhe mė lart,ndėrdija pranon gjdo gjė qė i ofrohet,gjegjėsisht atė se nė cka beson vetėdija.Ndėrdija do tė pėrgjigjet sa herė qė gjurmoni zgjedhjen e problemeve,por njėkohėsisht ajo pret prej jush qė nė vetėdije tė formoni gjykime tė drejta primare.Secili njeri disponon mundėsi tė zgjedhjes.Pėrcaktojuni pėrshėdet dhe lumturi.Mund ta zgjidhni dashamirėsin ose vagabondizmin ndaj tė afėrme.Pėrcaktojuni pėr bashkėpunim,pėr gėzim,pėr sjellje miqėsore dhe do tė vėreni reagim tė pranueshėm nga tė gjithė qė i kemi pranė vetės.Kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tu zhvilluar personaliteti pozitiv.Pėrdorni mendjen tuaj si forcė shėruese,si frymėzim dhe si shkak pėr lumturinė e tė afėrme tuaj.Harrojeni frikėn,mosdijen dhe besimet e kota! Mos i lini tė tjerėt tė mendojnė pėr ju! Vetė zgjidhni mendimet tuaja-vendosni vetė! Prandaj zgjidheni jetėn,dashurinė,shėndetin,lumturinė! Besoni nė fat tė mirė,nė veprim tė drejtė dhe nė qudinė e quajtur jetė!

"njeriu ėshtė i tillė si mendon"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Sjellja me njerėzit-fshehtėsia - Vetėdija dhe ndėrdija
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: