www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ABUZIMI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: ABUZIMI   Thu Jan 17, 2008 1:22 pm

ABUZIMI

CKA DO TĖ THOTĖ TERMI ABUZIM? -Termi abuzim perdoret pėr tė treguar dhunėn e ushtruar ndaj nje personi.Abuzimi nuk njeh kufij gjeografik,fetar,ekonomik.Ai ėshtė njė mėnyrė ushtrimi kontrolli qė lėndon fizikisht,krijon frikė,ndalon personin tė bėjė atė qė dėshiron apo e detyron atė tė bėjė diqka qė nuk e do.Abuzimi mund tė jetė tre llojesh:

--ABUZIMI FIZIK= *goditjen me objekte te ndryshme *shtyrjen *rrahjen *mbylljen ne shtepi *izolimi

--ABUZIMI EMOCIONAL= *tallja ndaj besimit,races,klases shoqerore,bindjeve apo orientimit seksual te partneres *kritikat e vazhdueshme dhe perdorimi i emrave poshterues *poshterimi ne publik ose edhe privatisht *tradhetia bashkeshortore *injorimi dhe brakrisja *perdorimi i femijeve per ti bere presion partneres dhe abuzimi i tyre *privimi i lirisė pėr tė lėvizur dhe vepruar

--ABUZIMI SEKSUAL PERSHIM= *Detyrimi per tė kryer ose parė akte seksuale pa deshirėne saj *kritikimi i vazhdueshem i gruas nga ana seksuale *vendosja e raporteve seksuale si kusht per ruajtjen e mardhenies bashkeshortore *detyrimi pėr prostitucion

PASOJAT E ABUZIMIT: --pasojat e abuzimit jane serioze dhe zgjasin ne kohe.Gratė e dhunuara vuajne nga kujtimet e hidhura dhe depresionet afatgjata duke arritur ndonjeher deri ne vetvrasje.Shume prej tyre kanė simptoma posttraumatike dhe crregullime nervore. Tė tilla simptoma janė:

**kriza nervore **kujtime apo enderra qe lidhen me abuzim **ndjenja sikur abuzuesi eshte i pranieshem diku aty prane **crregullime te gjumit **veshtirėsi nė pėrqendrim **shmangia nga veprime apo aktivitete qe kujtojne abuzimin **mbyllja ne vetvete **ulja e vleresimit per vetveten **humbja e besimit te vetja **veshtiresi ne komunikim dhe shoqeri **depresion **vetvrasje

=Ketyre pasojave psikologjike u duhen shtuar edhe demtimet fizike te abuzimit fizik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
ABUZIMI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: