www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si ta ēoni mashkullin para altarit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Si ta ēoni mashkullin para altarit   Thu Jan 17, 2008 1:53 pm

Si ta ēoni mashkullin para altarit
Zonja tė nderuara, pse duhet qė gjithnjė ju tė jeni tė zgjedhurat? Gruaja e kohėve moderne duhet tė jetė e guximshme dhe e vendosur qė vetė ta zgjedhė mashkullin e jetės sė saj. Si do ta inkurajoni mashkullin tuaj nė mėnyrė qė ta dėrgoni para altarit? Astrologjia jua zbulon tė fshehtėn… kuptohet kjo varet nga shenja nė tė cilėn ėshtė i lindur AI…

D A S H I

Martesa ėshtė nė kundėrshtim me dėshirėn e dashit pėr pavarėsi, sepse filozofia e tij shpesh e thekson vetėm njė fjalė: liri. E eksciton aventura. Ai dėshiron dhe… humbet. Ai e do femrėn dhe ėshtė i palodhshėm nė kėrkimin e lumturisė, ndėrsa kjo nėnkupton vende tė reja dhe femra tė reja. Di tė jetė mjaft egoist. Ai ėshtė Don Zhuan dhe kėtė do ta pranojė vetė. Mund tė jetė edhe ujk vetmitar… Mashkulli nė kėtė shenjė gjithnjė e thekson se si me tė nuk ėshtė lehtė tė jetohet. Pėr shkak tė Marsit ka njė nxitje tė fortė seksuale dhe nuk ėshtė i sigurt se do tė jetė i kėnaqur me vetėm njė grua. Ka nevojė pėr grua, e cila do ta adhurojė, por edhe qė do tė guxojė ta kundėrshtojė dhe qė do t’i ndihmojė tė zhvillohet emocionalisht dhe shpirtėrisht. Nėse e dėshironi pikėrisht kėtė mashkull, bindeni se jeni e mrekullueshme, e menēur, interesante, gjithnjė e ndryshme… Atėherė braktiseni dhe lėreni njė kohė nė distancė…Lėreni qė tė gjakojė pėr ju dhe atėherė faljani veten.

D E M I

Demi martohet para shenjave tė tjera tė Zodiakut. Nuk e bėn pyetjen nėse do tė martohet, por vetėm me kė do tė martohet. Nuk ėshtė agresiv me gratė dhe kur konsideron se njė grua ėshtė ideale, ai lidhet nė mėnyrė absolute pėr tė. Megjithatė, martesėn mund ta shtyjė pėr disa vite, gjatė tė cilave do ta fryjė xhirollogarinė e tij bankare. Gjatė kėsaj kohe ndjenjat nuk do tė dobėsohen, sepse pikėpamja pėr “pronėsinė” mbi gruan /ėshtė shumė posesiv/, e cila varet prej tij, i krijon ndenja specifike. Ka nevojė pėr njė grua qė do ta zbaviste dhe qė do tė dinte ta priste. Ėshtė emocional dhe ka dėshirė tė jetė i dashuruar, i pėrkėdhelur dhe i pėrkujdesur. Bėhuni e bukur, tėrheqėse, maksimalisht e rregulluar, sepse ai ėshtė estet i pėrkryer dhe shumė i ndjeshėm, nė tė kundėrtėn, sytė dhe ndjenjat e tij do tė kėrkojnė njė pamje mė tė kėndshme. Dhe mė e rėndėsishmja ėshtė: lexoni tė gjithė kuzhinierėt e botės, mėsoni receta tė zakonshme dhe tė pazakonshme dhe kuptohet zbatojini nė praktikė…, sepse ai ėshtė gurman i madh… Tė jeni tė sigurta se nuk do tė mund t’ju rezistojė dhe ēka ėshtė mė me rėndėsi nuk do t’ju braktisė kurrė!

B I N J A K Ė T

Rėndom mashkulli binjak e konsideron martesėn si njė kufizim tė madh dhe monotoni, sepse nuk dėshiron qė tė pėrfundojė i mbyllur nė kafaz. Dėshiron tė ketė miqėsi me femrat, por aventurat e tij i konsideron si opsionin dhe shansin mė tė mirė qė ta tregojė personalitetin e tij. Ėshtė i prirė tė flirtojė dhe mund tė jetė dashnor i mrekullueshėm. Dyshon nė nevojėn qė tė martohet dhe shpeshherė nuk ia del qė tė pėrcaktohet ndėrmjet dy ose tri femrave. Duhet tė jeni e zhdėrvjelltė nėse dėshironi qė ta tėrhiqni binjakun. Mos i tregoni para kohe se e jeni magjepsur nga ai. Mė shumė i pėlqejnė misteret dhe gjėrat qė kanė fshehtėsi tė mėdha e kuptime tė pazbėrthyeshme. Mbajeni mend, binjaku pėrjetėsisht ėshtė kureshtar. Mos i anashkaloni ngjarjet e ditės, sikundėr janė vizitat nė muze ose ekspozitat nė bibliotekė. Ai ėshtė fėmijė i Merkurit, planetit tė intelektit. Mė sė miri e ka tė mos e kuptojė se nė ēfarė ėshtė. Pasiguria e pushton tė tėrin. Caktojani takimin nė ndonjė vend jo tė rėndomtė, ose nė ndonjė vend tė ri dhe mos i thoni se ku po e ēoni. Fjala ēelės pėr sukses ėshtė imagjinata. Nėse vėrtet e doni atė pėr burrė, bindeni se jeni aq sa duhet imagjinatave, se mund t’i luani disa role tė ndryshme, madje nėse ėshtė nevoja edhe brenda njė dite.

G A F O R R J A

Mashkulli me shenjėn e gaforres ėndėrron pėr martesėn dhe gruan e jetės sė tij qysh si djalosh, sepse detyra e tij karmike ėshtė qė ta mėsojė leksionin se si t“i transformojė dhe t`i lartėsojė emocionet nė kuadėr tė familjes. Thellė nė vete ai gjakon ta gjejė gruan e cila i kupton nevojat e tij emocionale, gruan qė ėshtė e butė, epshore dhe e ndjeshme. Ėshtė shumė i lėndueshėm dhe tmerrohet nga mendimi se mund tė jetė i braktisur… Pėr tė dashuria pa romantikė ėshtė e zbrazėt, atij i duhen ngushėllimi dhe siguria emocionale. Kur janė nė elementin e tyre janė shumė tė kėnaqur, tė disponuar poetikisht, shpirtėror deri nė ekstrem dhe tė kujdesshėm deri nė fund. Kurrė mos i pėrmendni lidhjet paraprake tė dashurisė, sepse kjo nė ta do tė ketė efektet e njė dushi tė ftohtė… Nuk duan tė dinė se ka ekzistuar dikush i rėndėsishėm nė jetėn tuaj para se tė hynte ai nė skenė… Nė mėnyrė qė gaforren tuaj ta ēoni para altarit /atij nuk i pengon iniciativa e gruas/ plotėsojani tė gjitha dhe bėni tė tėrat qė tė ndihet i pėrkėdhelur dhe i pėrkujdesur. Jini tė ngrohta dhe fine, silluni me kujdes, nė mėnyrė amėnore, dėgjojini me vėmendje problemet e tij /kujdes ndonjėherė nė kėtė drejtim di ta teprojnė!/. Nė rast se dashurohet nė ju, atij nuk i duhet shumė qė tė ta thotė “po”-nė vendimtare.

L U A N I

Si tė dėrgohet njė mbret para altarit? Mos ia thoni kėtė haptas… sepse ėshtė AI qė pushton! Ai ėshtė njėmend mashkull i vėrtetė… 1OO%! Krenohuni me tė. Luani ka nevojė tė jetė nė qendėr tė vėmendjes. Duhet t’i bėni lajka, madje shumė… Dorėn nė zemėr, ai kėtė e meriton. Luani sundohet nga Dielli, ai veēohet me ngrohtėsinė dhe energjinė pozitive edhe atėherė kur hidhėrohet. Ky njeri i guximshėm dhe i fortė ėshtė pėrplot entuziazėm, i tillė qė krenarinė dhe vetėbesimin e tij i shpreh me fare pak pėrpjekje. Ecėn me njė dinjitet mbretėror, me graciozitet, vetėbesim, shkujdesje, paksa me mendjemadhėsi, sikurse tigri nėpėr xhungėl... Dhe nuk ėshtė ēudi pse tė gjitha femrat pėrfundojnė nė tė… Dojeni! Ai nuk do asgjė nė shumė nė kėtė botė sesa tė jetė i dashuruar…Para se t’ia ofroni zemrėn tuaj pėr gjithnjė, lavdėrojini aftėsitė e tij pėr njė sjellje tė pėrgjegjshme dhe bindeni se si nė sytė tuaj ėshtė njė burrė i pėrkryer… Nėse ia dilni ta bindni se njė mashkull tė tillė si ai kurrė s’e keni takuar, pėrgjithmonė do tė jetė pranė jush.


V I R G J Ė R E S H A

Mashkulli i shenjės sė virgjėreshės ėshtė i lumtur edhe pa jetėn martesore. Ai ėshtė vetmitar qė nga fėmijėria dhe ėshtė i orientuar nė rregull dhe disiplinė. Ndoshta dobia qėndron nė faktin se meshkuj tė vetmuar ka pikėrisht mė sė shumti nė shenjėn e virgjėreshės. Nėse e doni mu kėtė mashkull, ja si mund t’ju ndihmojmė: duhet tė jeni shumė inteligjente, e arsimuar, e kulturuar, veē kėsaj edhe e suksesshme nė biznes, njėkohėsisht emocionale dhe e pėrmbajtur, atakuese dhe diskrete, e vendosur por edhe e gatshme pėr kompromis dhe mbi tė gjitha e gatshme qė t’i pėrballoni tė gjitha tentimet e tij qė t’ju largojė nga vetja. Tingėllon ēuditshėm, por ai mund tė jetė shumė i pakėndshėm pikėrisht kur ėshtė shumė i interesuar… Nėse e gjen njė femėr tė tillė, veēmas nėse akordohet me tė nė nivelin intelektual, qėndrimet e tij ndryshojnė dhe fillon tė mendojė pėr martesėn. Pėr ta sjellė para altari ju duhet ta bėni hapin e parė, sepse, nė tė vėrtetė, turpėrohet shumė… Thojini se i besoni dhe se do tė sakrifikonit gjithēka qė ai tė jetė juaji…

P E S H O R J A
Mashkulli me shenjėn e peshores me kėnaqėsi do tė hynte nė lojėn e joshjes dhe flirtit, sepse kjo ėshtė natyra e tij e vėrtetė… Shumė mirė gjendet nė tė, i njeh tė gjitha rregullat dhe finesat. Me gėzim dhe me kėnaqėsi ju dorėzohet, bėn lojė tė ndershme dhe tė njėjtėn e gjė e kėrkon edhe nga ju. Nė mėnyrė qė tė jeni partner i denjė i tij duhet tė jeni joshėse, e kulturuar, e rafinuar, subtile. Ėshtė estet i madh dhe nuk i duron vulgaritetin dhe vrazhdėsinė. Gruaja tė cilėn ai e do duhet tė jetė DAMĖ. Ai vėrtet ka manire zotėrinjsh dhe ėshtė xhentėlmen i madh. E ha me romantikė dhe me fjalė tė ėmbla… Sa i pėrket martesės, nė kuadėr tė kėsaj shenje ekzistojnė dy lloje meshkujsh. I pari martohet herėt dhe pėrshtatet mirė nė skemėn e jetės martesore. Tipi i dytė shpreh frikė nga martesa… Ai di tė jetė aq i trishtuar /peshoret janė tepėr tė lėndueshme dhe tė ndjeshme/ nė rast se ndodh mosmarrėveshja dhe mė parė zgjedh tė presė, duke thėnė se po e pret tė vėrtetėn … Qė ju tė jeni ajo "e vėrteta" bėhuni nė mėnyrė tė magjishme tėrheqėse, gjithnjė maksimalisht e zbukuruar, e butė, por paksa e paarritshme… Megjithatė, bėjani disi me dije se pa tė do tė ishit shumė e palumtur…

A K R E P I

Ja edhe njė mjeshtėr i strategjisė sė dashurisė, veēse ky ėshtė shumė mė i rrezikshėm dhe shumė i fortė. Karizmi i njė akrepi ėshtė tejet i madh dhe vėshtirė ėshtė t’i kundėrvihesh, madje edhe kur sillet nė mėnyrė tė vrazhdė, ēnjerėzore dhe arrogante, gjė qė ngjet shpesh. Nga ana tjetėr akrepi nuk ėshtė gjah i lehtė, tė paktėn jo sa i pėrket zemrės sė tij. Bėhuni e fortė, misterioze, e paarritshme, e thellė dhe thjesht - e ndryshme. Qėndrimi i tij ndaj femrave nuk orientohet nga martesa, por nga mbetja nė tė. Akrepi e di se jeta e pėrbashkėt ėshtė e vėshtirė dhe nuk e ka ndėrmend qė ta ndryshojė mėnyrėn e tij tė jetės pėr shkak tė dikujt tjetėr … Megjithatė, martesėn e ka tė domosdoshme pėr shkak tė ndjenjave tė forta, ngase ka nevojė pėr siguri emocionale. Ka shumė lidhje dashurie dhe aventura para martesės, nė rend tė parė pėr shkak tė prirjes sė theksuar seksuale, por bėhet vėrtet i lumtur kur e gjen njė grua shpirtėrisht tė fortė e intuitive, e cila ėshtė nė gjendje qė tė depėrtojė nė shpirtin e tij, sepse nėn fasadėn e tij tė vrazhdė fshihet njė zemėr tepėr e butė …, e lehtė, e lėndueshme. Nėse e doni me adhurim pikėrisht atė, bėhuni e papėrballueshme nė aspektin erotik, largojeni padurimin e tij dhe pastaj ai do ta ngrejė flamurin e bardhė!

S H I G J E T A R I

Ai ėshtė i guximshėm, i hapur, i drejtpėrdrejtė, spirituoz, joshės, Don Zhuan…Vardiset me aq shumė shpirt, me aq pėrulje sa nuk e dini nėse ėshtė serioz, apo po tallet. Kėtė nuk do ta kuptoni edhe kur tė jeni nė lidhje me tė… Ai do t’ju mbulojė me margaritarė tė vėrtetė, por edhe me margaritarin vezullues tė sinqeritetit dhe ndershmėrisė. Ai do tė jetė hulumtues i botėve dhe i ideve tė reja dhe do tė luajė gjithė atė qė ju e dėshironi, por… gjithnjė do tė ndahet ndėrmjet jush dhe lirisė personale… Atė ėshtė vėshtirė ta kesh nė lidhje, qoftė edhe kur ėshtė marrėzisht i dashuruar… Mė sė lehti do ta pushtoni dhe do ta mbani pėr vete nė rast se lini pėrshtypjen se mund tė jetoni edhe pa tė… Veē kėsaj, mos harroni qė tė informoheni pėr temat e sportit e politikės dhe ta vėrtetoni nėse e keni pasaportėn nė rregull. Pėr ēdo rast… ai gjithnjė ėshtė i gatshėm pėr tė udhėtuar. Ka nevojė pėr njė grua inteligjente, e cila do t’i ndante me tė interesimet pėr filozofi dhe shkencė. Shigjetari gjithnjė me xhelozi do ta ruajė lirinė e tij, por edhe jeta familjare pėr tė pėrbėn njė nxitje tė madhe. Ėshtė nė gjendje qė mbi vete tė marrė barrėn e madhe tė obligimeve, madje edhe rreth fėmijės dhe nė kėtė di tė gjejė kėnaqėsinė. Provokojeni…

B R I C J A P I

Nėse jeni plotėsisht tė sigurt se bricjapi ėshtė ai qė doni po jua japim disa kėshilla. E para ėshtė – mos u mashtroni nga e ashtuquajtura ftohtėsi dhe nga toni shpėrfillės me tė cilin ndonjėherė ju drejtohet. E dyta – shmangni temat pa lidhje, barsoletat dhe ēdolloj sipėrfaqėsie. E treta – jini tė gatshėm qė ēdo mendim ta arsyetoni me argumente tė forta. Jini e kujdesshme, diskrete dhe me manire tė mira … Ai nuk e fal zemrėn e tij pėrderisa nuk bindet se dikush vlen dhe derisa nuk ėshtė i sigurt se ajo ėshtė "e vėrteta". Ka nevojė pėr njė grua qė do t’i sjellė freski dhe e cila matanė mureve tė larta tė seriozitetit do ta shoh djaloshin dhe zemrėn e tij tė artė …
Jini e dashur, e butė dhe e pėrkushtuar dhe ai do t’ju dojė pėr gjithė jetėn. Nėse njė herė ju pranon dhe ju dashuron, do tė jetė sė tepėrmi i pėrkushtuar ndaj jush dhe ēdo vit vijues me tė do tė jetė mė i bukur e mė i bukur. Te bricjapėt, me kalimin e kohės, dashuria bėhet mė e fortė, natyrisht nėse ėshtė fjala pėr atė "tė vėrtetėn"… Nėse vėrtet e dėshironi pėr vete, atėherė thjesht ju duhet tė jini "e vėrteta"!

U J O R I

Kini kujdes, me ujorin mashtrohen edhe ata qė kanė shumė pėrvojė… Transparenca e tyre dhe mungesa e distancės sė rėndomtė shpesh interpretohet gabimisht sikur sinjali qė shėnon kalimin e lirė. Duhet t’ua tėrheqim vėmendjen tė gjithė atyre qė “kanė rėnė nė rrjetėn” e ujorit… Ai ėshtė mashkull i cili kontrollohet jashtėzakonisht mirė dhe nuk lidhet gjithaq lehtė. Nėse jeni diēka e veēantė, tė themi ultramoderne ose me njė koeficient tė inteligjencės mbi mesatare – kushedi, ndoshta edhe mund tė na demantoni…
Nė qoftė se ndonjė femėr e tėrheq, ajo do ta vėrejė se gjithė vėmendjen e tij do ta orientojė drejt saj. Ai ėshtė idealist, koncepti intelektual dhe humanist i tė cilit e kėrkon pėr vete gjysmėn tjetėr qė do tė jetė e njėjtė me tė. Nė qoftė se ju je pikėrisht ajo vajzė, mos e lejoni qė menjėherė t’ju njohė. Zbulohuni ngadalė dhe hiqni ngadalė "mbėshtjellėsit"… Do ta argėtojė fakti se, nėpėrmjet inteligjencės gjeniale, do tė depėrtojė nė natyrėn tuaj. Jini gjithnjė e re dhe disi e ndryshme, por, megjithatė, mjaft energjike dhe e fortė qė t’i kundėrviheni kur kjo ėshtė e nevojshme.

P E S H Q I T

Nėse jeni dashuruar nė tė, pothuajse nuk keni nevojė pėr strategji tė veēantė qė t’ia kumtoni dashurinė. Domethėnė, mashkulli i juaj i shenjės sė peshqve kėtė e ka kuptuar ndoshta edhe para jush… Peshqit janė shenja mė intuitive e Zodiakut dhe e kanė talentin qė t’i zbėrthejnė emocionet dhe mendimet e tė tjerėve. Edhe diēka: nė fillim tė lidhje peshqit nuk e dinė ēka duan, ose tė paktėn ashtu duken, ashtu qė pa ngurrim do tė tentojnė t’ju ikin pikėrisht nė momentin kur kujtoni se i keni nė dorė. Jini tė durueshėm dhe tė vendosur, ndėrsa mė e rėndėsishmja ėshtė tė dini tė lexoni ndėrmjet rreshtave! Me ta asgjė nuk ėshtė ashtu sikurse duket… Karizmatik, i pakapshėm, shpesh i pakuptueshėm, zihet nė kujdes dhe dashuri… Jini ekstra sensitive dhe mbi tė gjitha jini e gatshme qė t’i ofroni pa kushte ndikim qetėsues tė dashurisė. Nuk ėshtė nga ata qė me qejf martohen. Pėr tė dashuria janė yjet dhe qielli i paanė … dhe ju nga kjo duhet tė bėni njė kulm mbi kokėn e tij. Nė fillim tė lidhjes ėshtė i pakapshėm, por nėse ndodh qė tė dashurohet nė ju fatalisht, besoni se do ta keni tė vėshtirė qė ta hiqni qafe…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Si ta ēoni mashkullin para altarit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» POLICI MUHAMET MITAT LATIFI ME DETYRĖ NĖ GJILAN PARA LUFTE DHE MBAS LUFTE, KERCNON ME POROSI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: