www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ***POEZI DASHURIE 1***

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: ***POEZI DASHURIE 1***   Mon Jan 21, 2008 12:37 pm

Dy zemra jemi
Njė shpirt kemi
Mė mir tė vdes
Se pa ty tė mbes
Edhe nėse vdes
Nė atė botė tė pres

36 shkronja i ka alfabeti
vėtem shkronja _
nė zemer mė mbeti


BUZĖT

Nuk jam poet,
tė shkruaj poezi
Por fjalėn tė dua,
E shkruaj vetėm pėr ty

Bilbili nė degė
Sa bukur kėndon
Ti puthsha buzėt
Ti qė e lexon

Pėr ty qė tė dua
Do tė them sukses
Pėr ty kam lindur
Pėr ty do tė vdes


DĖSHIRA

E kam njė dėshirė
Oh sa ėshtė e thjeshtė
Me ti puthė buzėt
Tjeter s'kisha deshtė

Sa e ėmbėl ėshtė jeta
Sa e ėmbėl ėshtė rinija
Por mė e ėmbla
Qenka dashurija


LOTI:

I ra zemrės e biroj
I ra gurit e shkatroj
I ra lules e vyshku
I ra hekurit e ndryshku

Ti aspak s'kupton
Se c'eshtė dashurija
Ti fare nuk e dinė
sa e idhėt ėshtė tradhtija

Tė vėshtira janė ditėt
Kur syri loton
Kur zemra nuk e gjenė
Ate qė shumė e don

Fjalėt e mija
Ti aspak si kupton
Nuk e din qė zemra ime
Vetėm ty tė don


me fal me kupto

te lutem digjo

dashuria jon kur nuk dua te m“baron

me beso zemra ime vetem ty te don


cka me vyn kjo jet e kjo pasuri

kur e kame hup te shkreten dashuri

100 vjet pa ty sell me lot e pa gjum ne sy

nese vdes i ri vdes vetem per ty


Mėrgimi

Pėr ty mor bir qė aq larg tė lash
Qė sot ditlindjen gėzuar s tė thash
Ti u rrite u ngrite e un mbeta larg
Qė loti pa dashje mė rrjedh si varg.

Eh mėrgimi mėrgimi sa njerz kan than
Qė kaq shum shijuar edhe vet e kam
Sot disi forca e ndjenjave lėshuar me ka
Gėzuar ditlindja e djalit nji shoqe me tha.

Eh jeta si jetė kuptohet von
Kur mergimi rėnd mbi supe pushon
Kur rinia shkoi pa u hetuar fare
Edhe mergimi si rrug margjinale

Disa qeshin se si asht e mundur kjo
Lexo me shpirt por edhe mėso,
Se jeta asht jet tė lutem beso
Dhe ardhmerin tė lutem nderto


Me mungon:

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti


2 + 2 = ? 4 + 4 = ?

pėr matematik asgjė nuk di

por pėr dashuri ta boj 8 me 2

tė dua tė dua as pa kufi

por ti i dashur mė le nė vetmi

dora ime shkruan

zemra mė tregon

vetem pėr ty e dashur

as pak nuk pushon.


Rruges duke ecur

Isha nė vetmi

Sa fort u gėzova

Kur tė pash ty

Shum ma mir mos tė kisha njoft

Shum ma mir mos tė kisha dashtė

Po nat pėr nat ne andrra tė pash

Zemra e mjer po don me plas.


As tigri e as luani

As deti e as oqeani

As bota me shum mundime

S’mund tė largoj nga zemra ime.

Pėr ty i dashur kisha pranua

Me uj tė mxet me u pervlua

Me gur tė mullinit me u blua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
***POEZI DASHURIE 1***
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Monda Korca: Dua DIELL.....diell DUA!-poezi -nga Raimonda Moisiu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: