www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Magjia e pėrfitimit tė dashurisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Magjia e pėrfitimit tė dashurisė   Thu Jan 17, 2008 10:14 am

Qysh nė kohėt mė tė hershme, pėr njeriun qirinjtė kanė qenė simbol i dritės, i sigurisė, i urtėsisė dhe i pastėrtisė shpirtėrore. Ēdo njeri nė brendinė e vet disponon me shkėndijėn e dritės hyjnore, e cila mund tė shndėrrohet nė gufim zjarri me pėrmasa tė pa pėrshkruara spiritualė.

▪ Nė kėtė rast, shpirti i pavdekshėm i njeriut tretet nė flakėn e qiriut, e cila shndritė nė errėsirėn e botės materiale, sė cilės i pėrkasim si trup fizik dhe mental. Mu pikėrisht nga kjo besėtytni e ka prejardhjen edhe rituali me qirinj, si njėra prej shumė mjeshtėrive praktike tė magjisė aplikative.

Nė ritualin e magjisė me qirinj shumica prej nesh ndeshet qysh nė vitet e para tė lindjes, kur si praktikė tradicionale, prindėrit tanė gjatė kremtimit tė ditėlindjes, na shtyjnė tė mendojmė njė dėshirė dhe pastaj tė fryjmė nė qirinj tė vendosur nė ėmbėlsirėn festive.

Teknika e magjisė, e pėrdorur nė kėtė rast, ka logjikėn racionale shumė tė thjeshtė: mendimi i qartė i dėshirės, ndjenja e kėnaqėsisė dhe vizualizimi pėrmes koncentrimit tė fortė dhe, nė fund, shuarja figurative e qirinjve, qė pėrcillet me besimin e fortė nė formė tė shpresės mbi realizueshmėrinė e saj. Pėr dallim nga disa rituale tė tjera tė magjisė, magjia me qirinj, nga praktikanti i saj nuk kėrkon kurrėfarė besimi dhe pėrkatėsie nė ndonjė sekt, vėllazėri apo religjion tė caktuar. Dhe se, duke zbatuar kėtė teknikė, gjatė ritualit do tė hasim nė thirrje tė engjėjve qė kanė emra ndoshta religjioz, por emėrtimi i tyre fare nuk ndikon nė suksesin praktik. Engjėjt, tė cilėt do t'i pėrmendim mė vonė, ju mund t'i fitoni me ēfarėdo emrash, sinonimesh, mund t'i quani ato si zot pagan, t'i pagėzoni me emrat e shenjtėrve ose fuqi natyrore. Asnjė termin qė do ta pėrdorni nuk ndikon nė suksesin e teknikės nė fjalė, sepse engjėjt, pa marrė parasysh se si i emėrtojmė, janė fluide energjetike qė na paraqiten varėsisht se si ne i paramendojmė. Ata praktikisht janė ndėrmjetėsues midis dy botėrave tė kundėrta ekzistenciale (fizike dhe astrale). Por, njė gjė duhet ditur dhe besuar sinqerisht me tėrė qenien se nga tė gjitha fuqitė natyrore ėshtė njė mbifuqi absolute universale qė koordinon tė gjitha ligjshmėritė nė natyrė dhe ėshtė vetė ligji i veprimit tė atyre ligjshmėrive. Kėtė fuqi, varėsisht nga bindjet tona, mund ta quajmė univers, natyrė, inteligjencė e paskajshme... apo ZOT. Asnjė praktikant, nė rrugėn e ngritjes sė vetė spiritualė, nuk mund tė ketė sukses, pa besim tė sinqertė nė tė. Nė vazhdim, ėshtė me rėndėsi tė dimė edhe njė konstatim se RITUALI I MAGJISĖ SĖ BARDHĖ NUK ĖSHTĖ KUNDĖRVĖNIE NĖ BESIMIN NĖ ZOT, PĖRKUNDRAZI, ĖSHTĖ NJOHJA E THELLĖ DHE ZBATIMI I LIGJSHMĖRIVE FUNKSIONALE SI RRJEDHOJĖ E KĖSAJ FUQIE ABSOLUTE. Pikėrisht, njohja e vėrtetėsisė pėr ekzistimin e Zotit si mbifuqi, ėshtė ēelėsi themelor i edukatės spiritual, pėrmes sė cilės hapen rrugėt e reja dhe ende tė panjohura tė ligjshmėrive tė varura nga vetė mbikrijuesi i tre.

Zbatimi praktik i ritualit me qirinj.

Para se tė fillojmė ritualin e magjisė me qirinj, duhet zgjedhur njė dhomė tė qetė dhe gjysmė tė errėsuar. Vetė praktikanti duhet tė jetė i pastėr, si nga trupi ashtu edhe nga veshja e jashtme. Disa shkolla praktikojnė veshje ceremoniale specifike me ngjyra dhe tė dekoruara me simbole magjike, por kjo nuk do tė thotė patjetėr. Sforcimi dhe pasurimi i ritualit konkret bėhet vetė pėr shkak tė parapėrgatitjes sė atmosferės rituale dhe pėrqendrimin e fiksuar dedikues tė koncentrimit. Ju mund tė keni ēfarėdo veshje qė zgjedhin, me kusht qė ajo tė jetė komode dhe e pranueshme pėr ju.

ĒFARĖ QIRINJ DUHET PĖRDORUR N ĖKĖTĖ RITUAL?

Pėr ritualin e magjisė me qirinj, mund tė pėrdoren ēfarėdo qirinjsh, me ēfarėdo madhėsie. I vetmi kusht ėshtė qė tė jenė "virgjrin", qė d.m.th. tė mos jenė tė pėrdorur mė parė dhe pas ritualit tė mos jenė tė dedikuar pėr qėllime tė tjera. Pra, pėrdorimi i tyre duhet tė jetė vetėm pėr kėtė ritual. Kusht tjetėr ėshtė se pėr disa qėllime, qė do t'i shohim mė poshtė, kėrkohen qirinj me ngjyra tė caktuara. Para ndezjes rituale tė qirinjve, merret njė enė e vogėl me vaj (mundėsisht vaj ulliri) dhe nė tė treten disa pika parfumi me erė tė kėndshme kundėrmuese. Pasi tė bėhet pėrzierja e vajit me parfum, lyhet shuplaka e dorės dhe me tė fėrkohet qiriu, nė rend tė parė, fillohet nga gjysma e poshtme e qiriut, pastaj vazhdohet me gjysmėn tjetėr, kah kandili ndezės. Kėshtu veprohet me tė gjithė qirinjtė qė do tė nevojiten. Gjatė lyerjes dhe fėrkimit tė qirinjve duhet tė jemi tė qetė dhe tė koncentruar nė dėshirėn qė duhet tė realizohet.

Njėra prej kushteve mė themelore pėr suksesin e ceremonialit magjik me qirinj ėshtė zgjedhja adekuate e ngjyrave tė qirinjve.

Ngjyra, vetvetiu, ėshtė tregues i fortė simbolik. Edhe nė pėrditshmėrinė tonė hasim nė simbolikėn spontane tė tyre.

Shpeshherė thuhet se ėshtė bėrė "morr" (i kaltėr) nga dhembjet, e mundojnė "mendimet e zeza", ėshtė "zverdhur" nga sėmundja etj. Pra, ngjyrat qartė na asociojnė nė gjendjen emocionale nė tė cilėn gjendet njeriu. Realisht, ēdo ngjyrė vetvetiu ėshtė vibracion i dritės. E kuqja dhe e kaltra, p.sh., vibrojnė mė ngadalė se e bardha dhe e verdha. Nisur nga ky konstatim, ato nga sistemi ynė nervor regjistrohen si ngjyra tė mbylltė dhe tė ēiltra dhe secila prej tyre tek vrojtuesi shkakton reaksione tė ndryshme.

Duke pasur parasysh efektet qė shkaktojnė ngjyrat nė ritualin magjik me qirinj, pėrdoren ngjyrat e caktuara tė qirinjve, varėsisht nga vetė dedikimi qėllimor i ritualit

DOMETHĖNIA E INTERPRETIMIT TĖ NGJYRAVE

1. Ngjyra e BARDHĖ - prezanton virgjinitetin, pafajėsinė, spiritualitetin dhe njohjen esenciale tė jetės;

2. Ngjyra e KUQE - prezanton shėndetin, forcėn, energjinė dhe sigurinė seksuale;

3. Ngjyra e PORTOKALLITĖ - prezanton dashurinė dhe tendencat kah romantizmi;

4. Ngjyra e VERDHĖ - prezanton intelektin, aftėsinė imagjinatave, forcėn e tė menduarit;

5. Ngjyra e GJELBĖR - prezanton pasurinė dhe frytshmėrinė nė jetėn, fatin;

6. Ngjyra e KALTĖR - prezanton tė vėrtetėn, urtėsinė, aftėsinė magjike dhe shėndetin;

7. Ngjyra PEMBE - suksesin financiar, forcėn, idealizmin, vetėrealizimin dhe vetėngritjen;

8. Ngjyra e ARTĖ - ėshtė ngjyrė universale. Ajo prezanton dhe tėrheq shumė ndikime;

9. Ngjyra e ARGJENDTĖ - largon ndikimet negative, hap dyert e planit astral.

RITUALI MAGJIK ME QIRINJ PĖR PĖRFITIMIN E DASHURISĖ

Ta zėnė se Agroni ėshtė i dashuruar nė Shpresėn, e cila pėrkundėr dashurisė sė madhe nga Agroni, nuk tregon kurrfarė interesimi pėr tė. Pėr ta tėrhequr dashurinė e Shpresės, Agroni i pėrvishet magjisė me qirinj. Pėr kėtė qėllim duhet pėrgatitur tre qirinj me ngjyra tė ndryshme: njė i verdhė, qė i dedikohet vetes, e dyta me ngjyrė tė kaltėr, qė i dedikohet Shpresės dhe, sė fundi, njė qiri me ngjyrė portokalli, i cili simbolizon dashurinė. Nė dhomėn e qetė, qė e pėrshkruam mė sipėr, qirinjtė vendosen nė njė tavolinė nė formė tė trekėndėshit kėnddrejtė nė largėsi ndėrmjet qirinjve prej 60 cm (kuptohet, qirinjtė nė kėtė ritual, mė parė janė tė fėrkuar me vaj kundėrmues sipas ceremonialit tė pėrshkruar). Dy qirinj, qė pėrfaqėsojnė dashnorėt potencialė ndizen dhe Agroni flet me zė tė qetė: "sikur kėta dy qirinj qė digjen ashtu edhe zemra e Shpresės dhe e imja digjen pėr njėri-tjetrin. Ne jemi tė bashkuar nė dashurinė e pafund, e cila na lidhė me njė sinqeritet tė fortė reciprok deri nė vdekje".

Pasi kryhet kjo lutje, Agroni nė filmin e vet psikik vizualizoni tejet qartė dashurinė e vet me Shpresėn. Shikon buzėqeshjet e saj, pėrqafimet dhe puthjet, si dhe jetėn e pėrbashkėt nė lumturi dhe dashuri tė sinqertė. Vizualizimi i kėtij filmi psikik duhet tė jetė i koncentruar dhe sa mė i qartė, duke e pėrmbushur atė me ndjenjėn e emocionit tė kėnaqėsisė dhe tė lumturisė.

Pas procesit tė vizualizimit, Agroni fton me gjysėmzėri nė vete engjėllin ANEALA: "O ANEALA, ENGJĖLLI I VENERĖS, MBUSHJA SHPRESĖS ZEMRĖN ME DASHURI TĖ FLAKTĖ NDAJ MEJE DHE LE TĖ MĖ VĖREJ AJO SIĒ JAM I SINQERTĖ NĖ TĖ VĖRTETĖ. NĖSE AJO ME TĖ VĖRTETĖ MENDON PĖR MUA, LE TĖ MĖ AFROHET PĖR T'U BASHKUAR NĖ DASHURINĖ E PASTĖ DHE TĖ PĖRHERSHME".
Pas kėsaj lutjeje ndizet qiriu ngjyrė portokalli dhe nė njė letėr tė pastėr shėnohet "DIAGRAMI QĖLLIMOR", qė simbolizon figaritivisht dėshirėn e Agronit. Nė kėtė rast kjo ėshtė: dy zemra me emrat e tė dashuruarve. Kjo letėr ndizet nė qiriun me ngjyrė portokalli dhe lihet derisa tė digjet nė tėrėsi. Pasi tė digjet letra me "diagramin qėllimor", qiriu me ngjyrė tė verdhė dhe qiriu me ngjyrė tė kaltėr lihen pranė njėri-tjetrit dhe kėshtu tė tre qirinjtė lihen tė digjen deri nė fund.

Ėshtė me rėndėsi tė dihet se ky ritual kryhet nė ditėn e caktuar. Kjo ditė ėshtė e premte, kur Hėna ėshtė e re dhe kur fillon tė rritet (gjithnjė natėn)...

Adnan Abrashi-NANDA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Magjia e pėrfitimit tė dashurisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ora e dashurisė
» Baki Ymeri:MAGJIA E KRISHTĖRIMIT DHE DRITA E DASHURISĖ
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» MAZLLUM SANEJA:MAGJIA E FJALĖS POETIKE E XHEMIL BYTYĒIT

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: