www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si ta kesh zėrin tėrheqės?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Si ta kesh zėrin tėrheqės?   Thu Jan 17, 2008 10:26 am

Nė jetėn e pėrditshme, kemi pasur rastin qė tė takohemi me persona tė cilėt, gjatė ligjėrimit tė ndonjė teme ose bisede tė lirė nė ne kanė lėnė njė pėrshtypje tė caktuar. Shkakun e kėtij efekti mbresėlėnės, as qė kemi tentuar ta kuptojmė ndonjėherė, por thjesht, jemi kėnaqur me pėrjetimin e kaluar gjatė bisedės ose ligjėratės me mikun tonė.

▪ Nė anėn tjetėr, kemi pasur edhe eksperiencė tė kundėrt: me plot njerėz takohemi, bisedojmė, por kėto kontakte kurrė nuk i regjistrojmė si diēka tė veēanta. Bile mezi presim qė tė largohemi, sepse na duken monotone.

A i kemi parashtruar ndonjėherė vetes pyetjen se pse dikush, pa marrė parasysh temėn pėr tė cilėn flet, na josh ta dėgjojmė me vėmendje dhe na bėn tė jemi tė pėrqendruar nė bisedėn e tij?
Pse ndodh kėshtu?
Thjesht, themi se fliste bukur, ishte orator i mirė, kishte njė zė kondshėm dhe magnetik... etj.
Mu kėtu ėshtė edhe poenta: si ta arrijmė kėtė zė magnetik, ashtu qė, gjatė kontaktit me tė tjerėt, gjithnjė tė jemi mbresėlėnės?

Disa persona, nė mėnyrė tė natyrshme e kanė tė lindur zėrin magnetik dhe ata, duke qenė tė bindur se janė tė talentuar tė ndikojnė bindshėm tek bashkėbiseduesit e vet, shkathtėsinė e tyre e aplikojnė tejet spontanisht. Ndėrsa, shumica e profesionistėve, tek tė cilėt tė folurit e bukur dhe bindės ėshtė profesioni i tyre, ata ju nėnshtrohen edhe ushtrimeve tė caktuara. Ta zėmė, aktorėt qė shkollohen nė akademinė e arteve skenike, trajnimin e zėrit dhe teknikėn e tė folurit, e kanė si lėndė tė posaēme tė studimit. Kohėn e fundit, nė kėtė drejtim nuk pėrjashtohen as agjentėt tregtarė dhe shitėsit e ndryshėm, qė nė njėfarė mėnyre, janė tė lidhur me marketingun bashkėkohor tė shitjes. Pėr tė qenė sa mė sugjestibil me sugjestionet e tyre tek klientėt e tyre, po ashtu, edhe hipnotizuesit terapeutikė e kanė tė ushtruar zėrin magnetik.

Lista e madhe e profesioneve ku shpėrblehet mirė zėri magnetik, duhet tė jetė i madh. Por, ne tė zakonshmit nga profesionistėt, duhet ta dimė se, zotėrimi i shkathtėsisė sė zėrit magnetik mund tė na shpėrblehet edhe nė kontaktet tona tė pėrditshmėrisė me tė tjerėt. Ajo, sė paku, do tė na mundėsojė qė njerėzit tė kenė dėshirė tė jenė nė praninė tonė dhe ne pėrherė tė jemi nė qendėr tė vėmendjes.

Kjo shkathtėsi, pėrveē nė kurse dhe ligjėrata tė niveleve tė ngushta profesionaliste, me pak dėshirė dhe vullnet tė mirė, mund tė arrihet nga ēdo individ.

Si ta ushtrojmė zėrin magnetik?

Ja fillimisht disa kėshilla:
- Parimisht, gjithnjė gjatė tė folurit, duhet t'ju largoheni toneve tė theksuara nga fyti dhe atyre qė shqiptohen nga hunda;
- Nuk duhet tė flisni as me zė shumė tė lartė dhe as me zė shumė tė ultė. Me rėndėsi ėshtė qė fjalėt t'i shqiptoni rrjedhshėm, me aq zė sa do ta vlerėsoni se tė pranishmit kanė mundėsi t'ju dėgjojnė;

- Posaēėrisht, rėndėsi tė madhe duhet t'i kushtoni zanoreve dhe bashkėtingėlloreve nė fjalė dhe shqiptimit tė drejtė tė tyre.
Nė fillim, nė njė vend tė qetė, me zė tė lehtė duhet tė ushtroni theksimin e fjalėve tė shkurta tė ndėrtuara vetėm nga njė bashkėtingėllore dhe nga njė zanore. Psh.: ba, be, bi, bo, bu, ca, ce, ci, co, cu, de... etj. Pastaj ushtroni shqiptimin e atyre fjalėve dhe nocioneve qė pėrbėhen nga njė zanore dhe me dy bashkėtingėllore, psh: sla, sle, sli... bra, bre, bri... etj. Mė pastaj, gradualisht kaloni nė leximin e thekshėm tė shqiptimit tė fjalėve edhe mė tė gjata, duke arritur deri tek leximi me zė i fjalive nga tekstet e ndryshme tė gazetave dhe librave.

Pasi tė keni ushtruar mirė kėto ushtrime rutinore, kalohet nė ushtrime mė komplekse: Uluni nė njė karrige dhe pėrballė saj vendoseni njė karrige tjetėr, duke parafytyruar qė nė tė ėshtė i ulur njė person pėr ju i njohur. Filloni ta shikoni atė me shikim tė ngulitur dhe duke e shikuar kėshtu, flisni me tė me njė ton aq tė lehtė tė zėrit, sa ju mendoni se ai do t'ju dėgjojė zakonisht.

Gjatė kėsaj bisede tė improvizuar, fjalėt nė fjalitė e juaja duhet tė dalin rrjedhshėm. Do tė ishte shumė mė mirė qė kėtė ushtrim ta keni tė incizuar nė audio-rekorder (kasetofon), tė cilėn mė pas do ta dėgjoni me vėmendje duke i analizuar pėrparimet pozitive qė keni bėrė nė kėtė drejtim. Njėkohėsisht, ju me kėtė mėnyrė, do tė mishėroheni me zėrin tuaj, sepse keni pėr tė vėrejtur se, nė kasetofon, zėri i juaj duket mė ndryshe.

Gjatė tėrė kėtij ushtrimi, trupin duhet ta keni tė drejtė, por jo edhe tė shtanguar. Duke i mbajtur duart gjithnjė para vetes, tentoni tė mos bėni me kurrfarė gjestesh. Gjatė shqiptimit tė fjalėve dhe fjalive, edhe muskujt e fytyrės duhet t'i keni tė relaksuar nė tėrėsi. Pamja e fytyrės suaj duhet tė reflektojė e ngrirė, serioze dhe pa kurrfarė grimase nė formė tė lėvizjes sė vetullave, buzėve etj.

Pėrmbajtjen e temės sė bisedės do ta zgjidhni ju vetė dhe pėr fillim bashkėbiseduesi juaj, i paramenduar, duhet tė jetė vetėm njė individ, pastaj gjatė ushtrimeve tė mėvonshme, numrin e bashkėbiseduesve qė i drejtoheni duhet ta parafytyroni si dy-tre persona... grup personash.. dhe sė fundi si publik.

Kurrė mos harroni, qė gjatė komunikimit me njė individ tė paramenduar, shikimin fiksues ta keni nė rrėnjėzėn e hundės sė tij, ndėrsa kur i drejtoheni masės sė paramenduar, atėherė, shikimin tuaj lėvizeni me rend tek tė gjithė personat qė ju dėgjojnė.

Edhe njė element do tė jetė i rėndėsishėm tek ushtrimi i shqiptimit tė fjalėve dhe fjalive kuptimore. Gjithnjė kėto fjalė dhe fjali qė shprehin njė kuptim gjegjėsisht njė veprim, paramendojeni si figuracion psikik. Domethėnė, atė e bėni sikurse ta pėrshkruani njė film qė e shikoni para vetes. Parafytyrimi paraprak kuptimor i fjalėve dhe fjalive, vetvetiu do ta mbushė atė imazh me energji. Kjo kompaktėsi figurative-energjetike e fjalisė konkrete, do tė shkaktojė kapshmėrinė mė tė shpejtė tė vėmendjes sė koncentruar tė bashkėbiseduesit dhe tė bashkėbiseduesve nėse janė grup.

Kėtu qėndron edhe ēelėsi i suksesit tė fshehtė tė ndikimit tek tė tjerėt!

Zėri i kėndshėm tėrheq vėmendjen dhe koncentrimin mė tė lartė tė bashkėbiseduesit, ndėrsa, deklarimi dhe thėnia e fjalėve dhe fjalive mė parė tė parafytyruara, bėjnė qė sugjestionet tuaja tė depėrtojnė edhe mė thellė nė ndėrvetėdijen e bashkėbiseduesit.

Pse ndodhė kėshtu?

Siē thamė, mendimi i deklaruar zėshėm me fjalė dhe paraprakisht i parafytyruar si figuracion psikik, ėshtė i mbushur me energji dhe ajo, gjatė dėgjimit tė fjalimit tonė si bisedė, bashkėbiseduesin do ta ngacmojė qė edhe ai atė tregim qė po e dėgjon, ta parafytyrojė nė mendje si figuracion psikik. Me kėtė veprim, kuptimi i pranuar nga folėsi, tek bashkėbiseduesi shndėrrohet nė autosugjestion personal, qė si i tillė, automatikisht futet nė ndėrvetėdije duke u regjistruar nė formėn e njė pėrjetimi tė gjallė mbresėlėnės.

Besoj se, tashmė, e keni tė qartė! Pėrmes deklarimit tė fjalėve paraprakisht tė parafytyruara nga ju si sugjestione, ju shkaktoni parafytyrimin e tyre tė njėjtė edhe nga bashkėbiseduesi, gjegjėsisht mediumi, i cili, ashtu i koncentruar, aty pėr aty do t'i pranojė ato si autosugjestione. Pėrjetimi i ngjarjes, thėnė nė kėtė formė, do tė ndjehet plotėsisht njėjtė sikurse ajo tė ketė ndodhur me tė vėrtetė. Kur diēka e kemi pėrjetuar si vėrtetėsi, atėherė asaj edhe i besojmė. Njė thėnie e pranuar edhe me forcėn e besimit tė fortė, gjithnjė rrėnjoset nė bindje si mbresė e pashlyeshme.

Kėto ushtrime, qė besoj se nuk do tė jenė tė vėshtira, duhet praktikuar ēdo ditė, dhe gjithnjė kur ju ndjeheni se jeni tė lirė dhe tė disponuar pėr njė veprim tė tillė. Me trajnime tė rregullta dhe tė pėrqendruara, dita mė ditė, mėnyra e re e tė folurit dhe tė shprehurit magnetik tek ju, do tė formohet si njė shprehi e re. Jam tejet i bindur se jo shumė larg, do ta keni reagimin e parė tė rrethit guaj se kohėn e fundit diēka ka ndryshuar tek ju... diēka dukeni ndryshe ... etj. Por, edhe pse ndryshimet lehtė regjistrohen intuitivisht nga bashkėbiseduesit tjerė, ata kurrė nuk do ta dinė tė vėrtetėn e kėtij ndryshimi. Le tė jetė kjo fshehtėsia juaj e kėndshme.

Adnan Abrashi-NANDA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Si ta kesh zėrin tėrheqės?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: