www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kristaloterapia - Shėrimi pėrmes gurėve fisnik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Kristaloterapia - Shėrimi pėrmes gurėve fisnik   Thu Jan 17, 2008 10:55 am


Njohuria pėr aftėsitė e paparashikueshme tė kristaleve, nuk ėshtė diēka e re.
▪ Shkenca e jonė bashkėkohore sot disponon me dėshmi tejet bindėse materiale, se llojet e ndryshme tė kristaleve, qė nga kohėrat mė tė lashta, janė trajtuar si simbole tė fuqisė dhe pasurisė. Zakonisht, ishin tė vendosura si stoli shtesė tė amuleteve dhe talismanėve tė ndryshėm, qė konsideroheshin relikte mbrojtėse nga e keqja nė veēanti, si dhe fatsjellėse dhe fatlume pėr njė mirėqenie gjithėpėrfshirėse individuale dhe kolektive, nė pėrgjithėsi.

Kėta popujt tė lashtė, qė moti kishin nė dijeni se llojet e ndryshme tė kristaleve, emetojnė rrezatime elektromagnetike me frekuenca tė caktuara valore, tė cilat pėrputhen me ritmin e caktuara valore tė harmonisė hyjnore qė funksionon nė Univers.

Duke e konsideruar sėmundjen si njė ērregullim tė mu kėsaj harmonie natyrore, ata praktikonin qė pėrmes lloje tė ndryshme tė kristaleve, ta rivendosin dhe balancojnė kėtė ritėm tė trazuar qė shfaqej si reagim organik ose psikik nė formė tė sėmundjes.
Aplikuesit e shėrimit pėrmes kristaleve dhe gurėve fisnik, kur i pėrdorin ato, mbėshteten mu nė faktin se, gurėt fisnik dhe ata gjysmė fisnik, secili prej tyre, nė vetvete ka energji rrezatuese qė prodhon efekte shėruese nė trupin, shpirtin dhe psiken e njeriut.

Gurėt fisnik nuk rrezatojnė vetvetiu energji nga burimi i tyre, por e japin atė pėrmes shndėrrimit tė dritės nė nxehtėsi.

Ēka janė gurėt shėrues - fisnik?

Gurėt shėrues janė ata gurė fisnik qė posedojnė shumėllojshmėri ngjyrash, kanė energji tė madhe valėzuese dhe janė minerale me vlera tė larta. Secili gurė fisnik i pėrket njė rrethi tė veēantė tė ndėrtimit substancial nė natyrė, dhe ato, me kohė, zhvillojnė dhe kultivojnė edhe mė shumė energjinė disponuese, sė bashku me rritjen e mėtejshme tė aftėsive rrezatuese.

E lėnė pėr njė kohė tė gjatė pas dore, sot, shėrimi pėrmes kristaleve dhe gurėve tjerė fisnik, sėrish rikthehet nė gjirin e mjaft metodave tjera tejet efikase tė shėrimit tradicional tė sėmundjeve tė ndryshme. Tanimė, kjo metodė shėruese, praktikohet nėpėr klinikat e njohura tė mjekėsisė natyrore anė e kėnd botės.

Pėrparėsitė e shėrimit me kėtė metodė janė: kanė ndikim mrekullibėrės, nuk prodhojnė veprime negative shoqėruese, mund tė aplikohen po ndonjė problem edhe nė shtėpi, si dhe, njėkohėsisht, ato mund tė sigurohet fare lehtė!

Suksesi i mjekėsisė pėrmes gurėve shėrues ėshtė pothuajse i pėrmasave tė habitshme: politikanėt, aktorėt, shėruesit qė preferojnė barėrat natyrore, vet i famshmi poet Johan Volfgang Gėte, kanė bartur gurėt qė kanė efekte shėruese dhe qė posedojnė fuqi pėr ndikim sensacional.

Disa prej njerėzve kanė dėshirė qė vetes t'ia pėrgatitni njė eliksir (guri lihet njė orė nė ujė dhe pastaj ujin piheni) ose tė bartin gurin e tyre tė dashur, fatsjellės e mbrojtės, tė varur nė njė zinxhirė rreth qafės.

Ėshtė njė mrekulli kjo? - Jo! Ngase tė gjitha llojet e gjallesave dhe trupat e kėsaj toke, qėndrojnė nė njė fushė energjetike.
Ēka ka mė tė bukur se sa bartja e njė guri fisnik, i bukur, shumėngjyrėsh- nė qafė, kur e dini se prej tij ju vijnė njė varg tė mirash, qoftė nė mbarėvajtjen e shėndetit, por edhe ruajtjen e baraspeshės shpirtėrore?

Andaj, shfrytėzoni edhe ju kėto mrekulli tė natyrės, tė njohura pėr mė se mijėra vjet pėr aftėsitė e tyre shėruese dhe baraspeshėn e tyre tė brendshme.

Nė vazhdim, ne do t'i japim disa shembuj tė gurėve fisnik dhe ndikimit tė tyre. Ato mund tė gjenden lehtė nė treg dhe barten sipas pėrkatėsisė sė muajit shėnjuesit tė caktuar tė horoskopit.

Bartni ēdo muaj gurin shėrues pėrkatės rreth qafės suaj dhe lėreni t' ju vijė nė ndihmė - ashtu si kanė vepruar mijėra njerėz dhe qė i janė gėzuar pėr ēdo ditė formės sė mirė, shėndetit e disponimit tė mirė!Onyksi i zi - Guri i Ujorit

(20 janar - 18 shkurt)

Nė kuadėr tė gurėve shėrues radhitet nė mesin e atyre gurėve qė i dedikohet efekti pozitiv nė qarkullimin e gjakut dhe shėrimin e plagėve.

Ai na mbron neve nga ndikimet e shfaqura negative.

\
Ametysti - Guri shėrues i peshkut
(19 shkurt - 20 Mars)
Shpėrndarėsi i dhimbjeve vetanake!

Ėshtė veēanėrisht me efekte pozitive nė ēlirimin nga migrena,
shtangimit dhe frika. Ndėrmjetėson sigurinė.
\
Jaspisi - Ai ndikon mė sė shumti nė shenjin e dashit
(21 Mars - 20 prill) .

Ai duhet ta rregullojė qarkullimin e gjakut, ta forcojė sistemin mbrojtės tė trupit dhe tė ndihmojė nė daljen nga gjendja e shpėrqendruar dhe prej harrestari.

Njė gurė me fuqi tė jashtėzakonshme, qė ju ndihmon tė keni qėndrim dhe ta ktheni vetėbesimin.

Kuarci i trėndafiltė - Nė shėnjuesin e demit
(21 prill - 20 maj)

Gurė pėr zemėr!
Kuarci i trėndafiltė vlen si gjėsend pėr forcimin e zemrės dhe pėrmirėsim tė gjendjes shpirtėrore, pastaj pėr shėrim nė rast sėmundjesh tė zemrės me bazė psiqike dhe nė rastet e humbjeve tė ndonjėrit prej njerėzve tė dashur.

Muzahati - Guri i binjakėve
(21 maj - 21 qershor)
Do tė duhej tė ndikojė pozitivisht veēmas nė procesin e metabolizmit dhe nė atė tė pėrpunimit tė gjėndrės sė barkut.
Ai duhet tė ndihmojė dhe t'na mbrojė nga varėsia (prej drogės, duhanit, alkoolit etj.) dhe t'na forcojė vullnetin dhe dėshirėn pėr jetė.

Aventurini - Kristal i kancerit
(21 qershor - 22 korrik)
Ndikon para sė gjithash nė lėkurė tė njerėzve.

Kėshtu ai aplikohet nė ambulancat e mjekėve popullor, kryesisht nė luftė pėr zbutjen dhe mėnjanimin e vuajtjeve tė nduar-nduarshme qė shkaktojnė sėmundjet e lėkurės.

Romakėt e vjetėr ishin tė bindur se, Aventurini forcon ndjesinė e guximit dhe optimizmit.

Kristali i brigjeve - Guri shėrues i Luanit
(23 korrik - 22 gusht).
Kristali i kthjelltė i brigjeve zhvillon fuqitė e tij mė tė mira shėruese nė shenjėn e Luanit
Ai do tė duhej qė tė ndikojė nė kthjellimin e save tė lodhur;
tė zbusė vuajtjet nga sėmundjet e syve dhe t' i shuaj dhimbjet e kokės. Energjitė e tij pothuajse tė dukshme, sjellin dritė nė trupin tonė dhe Mbrojnė trupin nga rrezatimet negative tė mundshme.

Syri i tigrit - Guri shėrues i virgjėreshės
(23 gusht - 22 shtator)
Grekėt e vjetėr e nderonin atė si diē qė sjell gjallėri.

Nė terapinė moderne me gurėt fisnik, guri sy tigri, qė rri nė shenjėn e virgjėreshės , konsiderohet se ka ndikim pozitiv nė nyje, nė nyejt lidhėse dhe nė sistemi nervor, duke ndikuar qė ta "gjejmė" vetveten


Kuarci i borės - Guri i peshojės
(23 shtator - 22 tetor)
Vlerėsohet si rregullator i pasqyrės sė yndyrės nė gjak; me ndikim pozitiv nė aktivizimin e zorrėve dhe nė funksionin e mushkėrive.

Nė rrafshin shpirtėror, ai ndihmon nė rregullimin e gjendjes shpirtėrore tė brendshme.

Karneoli - Guri shėrues i akrepit
(23 tetor - 21 nėntor)

Guri i kuq si gjaku me shkėlqim zjarri.
Si gurė shėrues i akrepit do tė duhej qė tė ndalė humbjen e paktė tė gjakut; tė forcojė funksionimin e zemrės dhe mushkėrive, por edhe tė pėrkujdeset pėr sasinė e nevojshme tė oksigjenit nė gjak.

Ai ju dhuron kėnaqėsinė e jetės dhe ngrohtėsinė e duhur.

Sodaliti - Guri shėrues i shigjetarit
(22 nėntor - 21 dhjetor)
Sodaliti i kalfėt nė tė mbylltė i pėrket shenjės sė shigjetarit
Barteni atė nė qafė gjatė kėtij muaji, qė tė arrini t'i shfrytėzoni aftėsitė e tij shėruese nė mėnyrė optimale.

Ai ndikon pozitivisht tek gjėndrat dhe si mjet ndihmės edhe pėr diabetit, njerėzit me mbipeshė tė theksuar dhe me shtypje tė gjakut tė lartė.

Ai do tė duhej t' i forcojė njerėzit sensibil (e ndjeshėm) dhe t'ju mbrojė nga frika.

Fuēibėrėsi - Guri shėrues i Bricjapit
(21 dhjetor - 19 janar)
Ngushlluesi dhe paqėsori i shpirtit.

Guri i Bricjapit ndihmon nervat, nė rast shqetėsimi dhe stresi.
Ai do tė duhej t'ju ndihmojė nė ruajtjen, respektivisht rivėnien nė vend tė qetėsisė sė brendshme, nė rikthimin e fuqisė, por edhe t' ju bėjė tė mundur t' i pėrballoni vėshtėrsitė e ndryshme.Pėrgatitur nga: Adnan Abrashi-NANDA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Kristaloterapia - Shėrimi pėrmes gurėve fisnik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: