www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si pėrpilohet horoskopi personal?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Si pėrpilohet horoskopi personal?   Thu Jan 17, 2008 11:05 am


Pėrpilimi i horoskopit personal, nuk ėshtė vetėm njė rutinė e thjeshtė "Mė tė qėlluar rastėsisht tė gjėrave", ashtu sikur mendojnė disa laik. Por, ajo ndėrtohet nga njė sėrė veprimesh operative mė shumė detaje teorike-rituale tradicionale, matematikore-llogaritare dhe principeve tjera karakteristike, me anėn e tė cilave arrihet deri te tėrėsia kallėzimore parathėnėse pėr shenjėn e caktuar konkrete.

▪ Nga tė gjitha veprimet e nevojshme tė formulimit tė parathėnies pėr shenjėn konkrete tė horoskopit, njė rėndėsi tė veēantė luan edhe kriteri i klasifikimit tė saj nė grupin e njėrės prej katėr elementeve: ajrit, zjarrit, ujit dhe tokės. Sipas urtėsisė sė lashtė okultiste, ēdo veprim apo aktivitet fizik dhe psikik mund tė pėrcaktohet nė nivelin e karakteristikave tė kėtyre katėr elementeve metaforike.
Ajri gjithnjė ėshtė ideja, zjarri ėshtė procedura si reagim i veprimit nė rrugėn e realizimit tė idesė, uji simbolizon bymimin dhe gjendjen e joformės, ndėrsa toka ėshtė faza e produktit tė ri pėrfundimtar (materializimi i idesė sė transformuar). Varėsisht nė cilėn prej kėtyre fazave zhvillimore universale gjendet njė proces i caktuar, ato kanė edhe karakteristikat e tyre vetjake qė mė parė janė tė pėrcaktuara. T'i shohim cilat janė kėto karakteristika tė pėrgjithshme tė grupit tė shenjave konkrete nga horoskopi nė pėrputhshmėri me karakteristikat e katėr elementeve universale:

AJRI

Nė elementet e ajrit si shenja tė horoskopit janė: Peshorja, Ujori dhe Binjakėt.
Ne tė gjithė e pėrdorim ajrin pėr frymėmarrje, d.m.th., ėshtė njėra prej elementeve themelore jetėsore. Njerėzit qė i pėrkasin shenjės sė horoskopit me karakteristikat e kėtij elementi shpėrndahen kudo me kėnaqėsi, ose thėnė mė konkretisht, janė prezent kudo. Ata janė tipa transparent, tipa kameleonėsh, tė pakapshėm. Nė kėrcimet e tyre, pothuajse tė tipit akrobatik, janė plot energji dhe kureshtar pėr ēdo gjė dhe se interesat e tyre janė tejet tė gjera. Ata e duan gazin dhe dėshirėn pėr jetė. Problemet dhe kundėrshtitė nuk i takojnė natyrės sė tyre. Pėrkatėsisht e grupit tė kėtij elementi i duan gjėrat abstrakte dhe kėrkesat mė tė larta nė jetėn e tyre janė, tė qenėt plotėsisht tė lirė. Mu kjo ėshtė arsyeja qė ata shpesh kanė frikė pėr lidhjet e ngushta. Njėkohėsisht, ata kėrkojnė qė tė kanė rregulla tė rrepta, por edhe t'i krijojnė vetė ato, duke pasur princip edhe nė respektimin e saktė tė tyre. Pasi qė janė inteligjent mbi mesataren edhe mendimet e tyre e idetė qė i prodhojnė mund tė jenė mbingarkesė pėr tė tjerėt. Edhe pse vetė besojnė fuqimisht nė idetė e veta, rrethi nuk i kupton ata, sepse vetė faza elementare e ideve, nė tė cilat inistojnė ėshtė nė fillimin e transformimit - AJRI.
Njerėzit ajėr duan veprimin urgjent. Pėr kėtė ju pėrgjigjen elementet e zjarrit. Mirėpo edhe fantazia e ujit krijon harmoni me mėnyrėn e tė jetuarit tė ajrit.


ZJARRI


Nė shenjat e zjarrit nė horoskop hyjnė: Dashi, Luani dhe Shigjetari.
Shprehur figurativisht, zjarri digjet pandėrprerė dhe ėshtė i qėndrueshėm gjatė tėrė natės. Ėshtė i nxehtė, shkėlqen dhe shoqėrohet nga tė tjerėt me plot respekt. Njerėzit e kėtij elementi nuk duan qė tė bien nė ngushtica, ata zotėrojnė mė shumė vetveten, ngase shihen. Gjakimi i zjarrtė, pėrflaktės, bėn shpesh tė jetė tip eksplodues. Njė zjarrmi si cytje e brendshme atė e shndėrron qė tė jenė pėrherė nė lėvizje. Njerėzit-zjarr pretendojnė pushtetin. Nevojat e tyre pėr para dhe me vetėdije tė lartė egoizmi tė shprehur, i bėjnė shpesh fanatikė, ndėrkaq, kanė aftėsi tė jashtėzakonshme qė tė tjerėt t'i bindin me idetė e veta. Jo kot flitet pėr ata se, dikush ka mbajtur "njė fjalim tė zjarrtė". Njėkohėsisht, kėta tipa tė zjarrtė janė tė aftė edhe si organizatorė tė talentuar. Janė tė aftė pėr t'i entuziazmuar tė tjerėt dhe optimistė, por edhe kanė nga pak prirje ta veprojnė. Njė njeri-zjarr kurrė nuk do tė shtrojė pyetje vetė. Ai ėshtė nė qendėr tė vėmendjes nė botėn e tij, rreth tė cilės mund tė mblidhen edhe tė tjerėt. Mirėpo edhe elementet tjera shpeshherė ia lehtėsojnė punėn. Ideal pėr partner ky tip ka elementin e ajrit, qė e ushqen zjarrin, ndėrkaq zjarri e ngroh ajrin-njė lidhje me shumė pėrparėsi.


UJI


Shenjat e rrethit shtazor tė ujorit nė HOROSKOP janė: Gaforrja, Akrepi dhe Peshku.
Pėrherė nė lėvizje, asnjėherė nė sulm, duke ndryshuar veten pandėrprerė - ky ėshtė uji. Dhe i tillė ėshtė edhe njeriu, element i tė cilit ėshtė uji. Ai ka shumė fytyra, ėshtė plotė fantazi dhe artist i nduar-nduarshėm. Megjithatė, uji nuk rrjedh vetvetiu: ai ka nevojė pėrherė pėr njė shtysė-pėr njė person, qė i thotė atij ku duhet vepruar mė gjatė. Nėse njeriu-peshk, sidoqoftė njė herė merr nė shėnjestėr njė qėllim, atėherė askush nuk mund ta ndalė dot nga ky qėndrim. Ai ėshtė kokėfortė, e gjen pėrherė rrugėn e vet, shumė mirė i pėrshtatet rrethanave tė reja. "Uji qė pikon pėrherė e gėrryen gurin", dhe kush ėshtė i lindur nė elementin e ujit, kėtė fjalė tė urtė e njeh mirė dhe mund ta dėshmojė realisht. Njė njeri-peshk kurrė nuk i pėrfillė kufijtė dhe pengesat e mundshme. Pėrherė do tė punojė nė drejtim tė atillė qė, ēdo pengesė, ngadalė i sigurt dhe me kohė ta kalojė. Por, meqė, nė parim, ai ka nevojė pėr njė person qė i jep ide, njeriu-peshk ec pėrherė nė teh tė shpatės., qė do tė dorėzohet nė prehrin e varėsisė nga tė tjerėt. Nėse ėshtė i vetvetes, atėherė mėrzitet shpejt. Njė partner ideal pėr kėtė tip tė njeriut do tė ishte njeriu i elementit tė tokės. Toka i jep ujit qėndrueshmėri dhe e bėn atė pjellore.

TOKA

Kafshėt tokėsore tė shenjės sė tij nė horoskop janė: Bricjapi, Demi dhe Virgjėresha.
I pranishėm pėrherė nė tokė. Shpesh ngėrthehen nė gjendje tė atilla, ndėrkaq kundrejt tė tjerėve reagon plogėsht dhe pa fleksibilitet. Nė fakt mundet qė ndonjėri i lindur nė elementin e tokės, do pandryshueshmėri. Personat nė kėtė element kurrė nuk do tė lejojnė qė dikush t'i shtrijė pėrtokė. Ai ėshtė njė pol i qetė, nė tė cilėn mund tė mbėshtetesh dhe tė ndėrtosh shumėēka. Tipat e tokės janė tė durueshėm dhe tė guximshėm, dashamirės tė paqes dhe tė vetėdijshėm pėr pėrgjegjėsitė qė kanė. Njeriu mund t'iu bie shumė nė qafė, qė tė mund tė provokohen dhe tė nxiten. Pastaj, ata pothuajse nuk dėgjohen fare! Shpėrthejnė si vullkan! Zemėrimi i tyre i ngjet tėrmetit! Nėse njė njeri-tokė e keni si partner, mund tė konstatoni se jeni me fat. Shėrbimi pa kushte dhe besnikėri tė plotė si dhe lojalitet, ky ėshtė qėllimi i jetės sė tyre. Kush ka durim dhe hulumton me shije thellėsinė e kėtyre tipave, ai do tė ketė si dhuratė njė shpirt plot ar. Elementet tokė dhe ujė i shkojnė mirė njėri-tjetrit. Mirėpo, edhe elementet ajėr-tokė mund tė organizohen dhe bashkėpunojnė me njėri-tjetrin.Fjalė e urtė

Mos i beso atij qė thotė se e gjeta tė vėrtetėn, por besoi atij qė thotė e kėrkoj tė vėrtetėn!


Temat tjera

Si pėrpilohet horoskopi personal?

▪ Dashi

▪ Demi

▪ Binjakėt

▪ Gaforrja

▪ Luani

▪ Virgjėresha

▪ Peshorja

▪ Akrepi

▪ Shigjetari

▪ Bricjapi

▪ Ujori

▪ Peshku

▪ Mjekėsia astrologjike sipas shenjave tė horoskopit

▪ Horoskopi dhe paraja

▪ Zbuloni se kush jeni pėrmes ditės sė lindjes

▪ Njohja e vetės pėrmes shkronjės sė parė tė emrit

▪ Numerologjia e dashurisė

▪ Kalendari i pėrhershėm dhjetė shekullor

▪ Dashuria sipas grupit tė gjakut

▪ Fati pėrmes monedhės

▪ Marsi dhe shqiptarėt


Faqefise
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Si pėrpilohet horoskopi personal?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: