www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Peshku (22 shkurt - 20 mars)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Peshku (22 shkurt - 20 mars)   Thu Jan 17, 2008 11:07 am

Peshku (22 shkurt - 20 mars)

Element: UJI
Planeti dominues: JUPITERI
Nėnsheknjė: BINJAKĖT
bima: VJOLLCA

▪ Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė: origjinalė, ekstravagantė, por mund tė jenė edhe ekscentrikė. Janė artistė tė lindur, tė cilėt askush kurrė nuk i ka kuptuar nė kohėn e duhur.

Simbol i PESHKUT ėshtė flijimi dhe altruizmi. Kjo shenjė ėshtė nėn ndikimin e JUPITERIT fisnik dhe tė NEPTUNIT kreativ, tė cilėt tek kėta pėrfaqėsues mxisin konflikte e shqetėsime, inspiracione tė mistershme dhe ndjeshmėri akute emotive.

Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė tė ndijshėm, tė butė, tė kėndshėm, tė sinqertė, fisnikė, por tejemotivė. Jetojnė nė botėn e tyre romantike, tė ndėrtuar me elementet mė poetike, por ngandonjėherė plotėsisht jorelale. Pothuajse janė tė predisponuar pėr ART, dhe me vetė kėtė edhe pėr vuajtje e tragjikė. Ata aq humbasin nė fantazinė e tyre tė madhe, saqė shpesh e humbasin ndjenjėn me realitetin.

Janė tė prirur pėr melankoli e pesimizėm, edhe pse dinė t'i tejkalojnė vėshtirėsitė jetėsore, duke iu falėnderuar fuqisė sė shpirtit tė vet dhe prirjes pėr humor, kėtij "izmi" tė fatkėqinjve tė mėdhenj. Plot imagjinatė, shpeshherė ėndėrrojnė syhapur.

Lehtė iu pėrshtaten situatave, si uji qė ndėrron formėn, edhe pse intimisht pėrherė i mbesin besnik vetvetes, idealeve tė veta tė mirėsisė, madje edhe nė shakullimat mė mizore.

Vėshtirė i sjellin vendimet, duke iu frikėsuar pėrgjegjėsisė pėr nisjativė. Kanė karakter tė pasigurt. Por, kur njėherė e gjejnė rrugėn, dinė tė jenė ambiciozė, madje edhe tė pathyeshėm.

I udhėheq shqisa e gjashtė: Intuicioni, instikti, parandjenjat. Natyra e tyre dualiste i ēon nė dy kahje: t'i pėrshtaten botės dhe t'i kėnaqin tė tjerėt; dhe nė anėn tjetėr: t'i mbesin besnik zėrit tė brendshėm.

PESHQIT janė idealistė e fatalistė, vėshtirė tė kuptueshėm nga rrethi. Jeta e tyre ėshtė plot ngritje e rėnie. Ndonjėherė duken artisitikisht egocentrikė, narcisoidė, tė imponueshėm.

Tė gjithėve mund t'iu ndihmojnė, pėr vete duke ruajtur tė drejtėn tė vuajnė, duke deklaruar se janė tė pafat.

Arma e tyre pėrvetėsuese janė sytė e lėngėsht, shikimit tė tė cilėve ėshtė vėshtirė t'i iket. I kanė tė shprehur sytė, tenin.

Intelektin ua mbulojnė emocionet, pa shumė logjikė e vetėmohim. Shpesh kaotikė, difuzė, krejt nė vizione, ngjyra.

PESHQIT janė poetė tė lindur e ėndėrrimtarė, tė shqetėsuar e imagjinativė. Mbi tė gjitha janė fisnikė e simpatikė, tė mėshirshėm. NEPTUNI iu fal aftėsi pėr pėrceptime tė brendshme, shqisėn e gjashtė.

Peshqit udhėheqin me botėn e fshehtėsive dhe mistereve... dhe iluzioneve.

Nuk mendojnė shumė, lehtė i sjellin vendimet, pastaj rėndom qahen.

Duhet kontrolluar botėn e tyre mistike, sepse plagėt e tyre emocionale vėshtirė shėrohen.

Po u armatosėn me doza mė tė mėdha tė realizmit, disiplinės dhe prakticitetit, do ta kenė mė lehtė e mė bukur. Ata dėshirojnė tė jenė tė mundur dhe viktima, edhe pse dinė edhe tė protestojnė. Peshqit janė rėndom tė tėrhequr, dėshirojnė tė vuajnė e tė brengosen. Temperamenti i tyre ėshtė si flaka e qiririt: nė ēast brilant, i hareshėm, spirituozė; shpejt pastaj melankolik dhe letargjik. Por, nuk duhet frikėsuar kėsaj: tė kėtillė janė tė gjithė njerėzit e mėdhenj. Por, pėr tė pasur sukses, duhet tė jenė mė tė qetė, mė tė organizuar, mė "pėr vete", andaj edhe mė depėrtues, duke mos u shėrbyer me devizėn: "Ēdo gjė - tė gjithėve"!

Karakterin e kanė plot kundėrthėnie; pėr shumicėn e njerėzve tė pakuptueshėm, tė ēuditshėm, si tė mbuluar me njė lloj mjegulle. Fjala e rėndė peshqve iu shkakton dhembje tė rėndė.

FEMRAT-PESHK: ėshtė perėndeshė e butė nate nė mėndafsh.

Sėmuret nga fjala e rėndė. E tejndijshme. Plot vizione, ide tė fshehta. Dehet me romantikė. Ajo vendosmėrisht e kėrkon idealen. Dėshiron tė shkruajė poezi dhe letra miqve. Di tė gėzohet, tė shqetėsohet; tė qajė dhe ēdo gjė ta pėrjetojė thellėsisht. Di tė vuajė dhe tė falė. Kėnaqet e jeton nė dėgjimin e muzikės dhe nė shkrimin e letrave tė gjata. Rėndom ėshtė shumė e bukur, sharmante, origjinale. Shikimi i saj ēuditėrisht i butė - fascinon. Sytė qė janė pasqyrėza tė shpirtit i ka nga ngjyra e liqenit. Zėrin e ka vibrues qė depėrton nė zemėr. Ato janė poeteshat e Zodiakut. Nuk ka ėndėrrimtare dhe dashnore mė tė mėdha se ato.

MASHKULLI-PESHK: rėndom dėshiron tė ėndėrrojė dhe aty rėndom e humb kohėn e ēmueshme: jeta dhe vlerat rrjedhin pėrskaj tij, por ai nė hutimin e tij - s'i vėren.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Krishti, Mojsiu, Nostradamusi, Mikelangjelo, Leonardo da Vinēi, Vivaldi, Bahu, Shopeni, Shopenhaueri, E. Kue, Renoari, Bunjueli, Ajnshtajni, D.Kish etj.

KOMBINOHEN: Pajtohen shumė me GAFORREN, edhe me SHKORPIONIN. Por, mund t'iu rekomandohen edhe "tokėsorėt": DEMAT, VIRGJĖRESHAT, BRICJAPI (deri nė 30 vjet-ujorėt, pas 30 vjetėve - tokėsorėt).

ASTROMEDICINA: Mund tė kenė probleme me kėmbė, shputat e rrafshta, depresionet; ėshtė i prirur tė helmohet. Terapia mė e mirė pėr ta ėshtė Muzikoterapia, si dhe aktivitetet tjera artistike, shoqėria e hareshme, lėvizjet, gjumi i mirė.Fjalė e urtė

Mos i beso atij qė thotė se e gjeta tė vėrtetėn, por besoi atij qė thotė e kėrkoj tė vėrtetėn!


Temat tjera

Si pėrpilohet horoskopi personal?

▪ Dashi

▪ Demi

▪ Binjakėt

▪ Gaforrja

▪ Luani

▪ Virgjėresha

▪ Peshorja

▪ Akrepi

▪ Shigjetari

▪ Bricjapi

▪ Ujori

▪ Peshku

▪ Mjekėsia astrologjike sipas shenjave tė horoskopit

▪ Horoskopi dhe paraja

▪ Zbuloni se kush jeni pėrmes ditės sė lindjes

▪ Njohja e vetės pėrmes shkronjės sė parė tė emrit

▪ Numerologjia e dashurisė

▪ Kalendari i pėrhershėm dhjetė shekullor

▪ Dashuria sipas grupit tė gjakut

▪ Fati pėrmes monedhės

▪ Marsi dhe shqiptarėt


Faqefise
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Peshku (22 shkurt - 20 mars)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: