www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shigjetari (22 nėntor - 22 dhjetor)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Shigjetari (22 nėntor - 22 dhjetor)   Thu Jan 17, 2008 11:09 am

Shigjetari (22 nėntor - 22 dhjetor)

Element: ZJARRI
Planeti dominues: JUPITERI

▪ Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė sangvinistė, sharmerė, entuziastė, optimistė. Temperamenti i tyre rėndom orientohet kah mėnyra dinamike e jetės, qė i shqetėson mjaft.

Kanė aftėsi qė tė shkaktojnė befasi dhe qė gjallėrisht tė depėrtojnė nė ēdo situatė.

Mbi ta dominon JUPITERI, qė pashterrshmėrisht iu fal fuqi e drejtėsi, kuptim religjioz, shpirtmadhėsi, fisnikėri dhe vlera morale.

Shigjetari ka karakter tė butė, si dhe qėllim tė hapur e mjaft tė ēiltėr, shumė mė tė mirė sesa dy shenjat e para tė zjarrir (luani dhe dashi). Pėrndryshe, ėshtė mjaft impulsiv, ndonjėherė i rreptė, por rėndom plot arsye dhe plot konsideratė pėr tė tjerėt, pėrherė i gatshėm t'iu ndihmojė tė tjerėve; kėto veti ia jep JUPITERI, mbret i peshqve.

Shigjetari nuk i frikėsohet kurrfarė situate jetėsore. Pėrherė ka dashuri e shpirtmadhėsi. Ėshtė luftėtar i guximshėm pėr lirinė e vet. Pėrparimtar dhe entuziast. Antikonvencionalist, pėrherė i gatshėm qė t'i mbrojė bindjet e veta. I jep shumė rėndėsi intelektit, nė pėrpjekje tė pėrhershme ta begatojė shpirtin dhe kulturėn e vet. Inteligjenca e tyre ėshtė e gjallė dhe spontane, plot kuptim pėr realitetin. Ka mendim tė thellė, di tė planifikojė, tė parashohė, hyn nė hulumtimin e shpirtit tė vet tė zjarrtė. Ndjenjat i ka humane, kundėr dhunės e shtypjes. Moralin dhe etikėn i ka mjaft tė theksuara, edhe pėrkundėr fluturimeve tė lira tė mendjes.

Ėshtė idealist ekstrem, rėndom filozof, thellėsisht religjioz; optimist. E hulumton mirė terrenin para vendimit dhe shkel nė tė sigurt. Njė devotshmėri e jashtme dominon mbi fytyrėn e shigjetarit tipik, gjė qė nxit besim dhe respekt. Shqetėsohet dhe qetėsohet me maturi.

Kėnaqet shumė me gjėrat, situatat dhe me miqėsitė e paparashikueshme, befas. Nuk ėshtė cikėrrimtar, nuk merret me detaje, imtėsi. Ėshtė optimist i lindur. Shpesh pėr tė jeta ėshtė argėtim. Ndonjėherė i ngjan bredhėritėsit tė shqetėsuar qė kurrė nuk di se a ėshtė ajo qė posedon edhe ajo qė e dėshiron.
Rėndom nuk martohen gjatė, duke mos dėshiruar pėrgjegjėsi. Martohet kur sheh se edhe "liria" ka pėrgjegjėsinė e vet. Ėshtė tip i lumtur njeriu. Shpesh luan, rrezikon, fiton. (Rrini pranė tij - do tė jeni mirė tė argėtuar).

Kanė rėndom strukturė tė fuqishme fizike. Meshkujt rėndom janė sportistė tė mirė (si edhe deshtė). Gratė-shigjetare janė VITALE, DINAMIKE; rėndom tėrheqėse. Flokun e kanė tė zi. Hundėn tė shprehur, "shqiponjėtare".

Nuk janė vetiakė si luani dhe dashi.

Janė antipode tė shkorpionėve. Janė tė frymėzuar me jetėn, jo me vdekjen.

Kanė afinitet pėr aksion, vėshtirė qetėsohen nė njė vend, me gėzim shkojnė "nga lulja nė lule". Depėrtojnė dhe shkojnė.

Zakonisht dinė tė shkojnė pėrpara, duke udhėhequr suksesshėm me tė gjitha aksionet. I duan diskutimet. Secilit ia thonė tė vėrtetėn nė sy. Gėzojnė respekt dhe shpejt pasurohen. Nė jetė i presin shumė rreziqe e befasi, por shkathtėsisht tėrhiqen, shpėtojnė. Pra, edhe pse gjithnjė janė nė luftė tė pėrhershme, dalin fitimtarė. JUPITERI ėshtė fat i madh, prandaj kanė fat, nderim, begati, lumturi.

Kanė shpirt tė paqetė, hipnotikisht duke vrapuar pas yjve tė vet qė befas shfaqen nė horizont, pėrherė duke pranuar aventura tė reja, duke dėshiruar tė prekin krejt tė mundshmet dhe tė pamundshmet, para se tė mbėrrijnė nė limanin e tyre tė fundit.
Fati i tyre ėshtė jeta normale qytetare.

Kanė shumė dėshirė tė flasin, edhe pse, si tė gjithė idealistėt, ndonjėherė janė tė vetmuar, tė pakuptueshėm nga rrethi.

Besojnė nė dashuri dhe miqėsi tė gjata. Nė kėtė shenjė, si tek shenjat e ujit, shpesh lindin ėndėrrimtarė tė mėdhenj.

VIRTYTET dhe VESET: edhe pse Don Zhuan, ka forca tė mėdha morale. Vetėmohues dhe luftarak. Tejet i shoqėrueshėm. Kualitetet e tij: galantiteti, sharmi, liriadhurueshmėria. Manitė: lavdėrimi, snobizmi. Pėrndryshe: tė aftė, tė pavarur, mirė i pėrdoron tė hollat, e mban fjalėn, e kthen borxhin, human, optimist, entuziast, idealist.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Betoveni, Hajne, F. Sinatra, P. Elyar, M. Tven, Floberi, A, Zhid, K. Dagllas, V. Ēerēill etj.

KOMBINOHEN: Shigjetarėt pėr partnerė mė tė mirė kanė shenjat e zjarrit: LUANĖT dhe DESHTĖ. Pastaj vijnė "ajrorėt": BINJAKĖT, PESHORET, UJORĖT (deri nė 30 vjet: "zjarrtarėt"; pas 30 vjetve: "ajrorėt"). Pra, SHIGJETARI - LUANI: kombinim i mirė. SHIGJETARI - DASHI: tė lumtur sė bashku.

ASTROMEDICINA: iu beson metodave natyrore tė shėrimit: gjimnastikės, masazhės, ujėrave termale, sportit nė pėrgjithėsi. Dhe vėrtet, iu ndihmon shumė dashuria ndaj sporteve dhe udhėtimeve. Sakaq, kur janė tė tjerėt tė sėmurė, ai pothuajse shėron me praninė e tij, respektivisht me kthjelltėsinė e shpirti dhe optimizmin e tij. I MUNDON: ishiasi, reumatizmi, hemorroidet.Fjalė e urtė

Mos i beso atij qė thotė se e gjeta tė vėrtetėn, por besoi atij qė thotė e kėrkoj tė vėrtetėn!


Temat tjera

Si pėrpilohet horoskopi personal?

▪ Dashi

▪ Demi

▪ Binjakėt

▪ Gaforrja

▪ Luani

▪ Virgjėresha

▪ Peshorja

▪ Akrepi

▪ Shigjetari

▪ Bricjapi

▪ Ujori

▪ Peshku

▪ Mjekėsia astrologjike sipas shenjave tė horoskopit

▪ Horoskopi dhe paraja

▪ Zbuloni se kush jeni pėrmes ditės sė lindjes

▪ Njohja e vetės pėrmes shkronjės sė parė tė emrit

▪ Numerologjia e dashurisė

▪ Kalendari i pėrhershėm dhjetė shekullor

▪ Dashuria sipas grupit tė gjakut

▪ Fati pėrmes monedhės

▪ Marsi dhe shqiptarėt


Faqefise
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Shigjetari (22 nėntor - 22 dhjetor)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:PĖRBALLĖ USHTRISĖ PUSHTUESE SERBE, NĖ NĖNTOR 1912
» 23 dhjetor 1989,dita kur u formua LDK-ja

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: