www.gjith-qka.forumotion.com

www.gjith-qka.albanianforum.net
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fuqia e gurid dhe zodiaku vazhdim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Age : 30
Registration date : 30/12/2007

MesazhTitulli: Fuqia e gurid dhe zodiaku vazhdim   Thu Jan 17, 2008 1:36 pm

Ka njė spektėr tė gjerė veprimi nė planin fizik dhe shpirtėror. Vepron fuqishėm nė lukth dhe nė organet e tretjes, aktivizon gjėndrat, rregullon thartirėn dhe rruazat e gjakut, ndihmon nė raste e anemisė dhe leucemisė.

Forcon optimizmin, forcon spirituozitetin te ndikimi i madh i stresit, largon depresionin, i ndihmon psikikės qė ta gjejė dashurinė e vėrtetė.

Pėrdoret si i papėrpunuar dhe i pėrpunuar (gur i dorės, stoli, vjegcė).

Duhet tė zbrazet vetėm me ujė tė vakėt tė rrjedhshėm, ndėrsa rekomandohet qė gjatė natės tė mbahet nė shishe tė ujit. Duhet tė shmanget kontakti me parfumin, ujin e kolonjės, sapunin dhe thartirėn. Nėse e ndryshon ngjyrėn gjithsesi duhet tė shkoni pėr kontroll te mjeku. Mbushet nė enė me kristal malor.

Topazi ėshtė gur me cilėsi gjysmėmargaritari, i cili mund tė jetė i verdhė, i bardhė, i trėndafiltė ose i ndonjė ngjyre tjetėr. Ėshtė mbrojtės i dashurisė, lojalitetit dhe i suksesit nė punė. Nė mesjetė topazi topazi nė rastet mė tė shpeshta ishte i stolisur me ar, bartej rreth qafės, sepse besohej se mbronte nga magjitė, pagjumėsia, lėndimet e fytit dhe bajameve. Nė Lindje besohej se me ndihmėn e topazit ishte e mundur qė tė pranoheshin porositė astrale. Mund ta bartin shigjetarėt dhe tė tjerėt, por ėshtė i rrezikshėm pėr virgjėreshat dhe peshqit.

Formula: AI2(F2-SiO4)
Fortėsia: 8
Vendndodhjet: Brazili, SHBA-ja, Rusia, Sri Lanka, Australia, Afganistani.

Tirkizi, gjysmėmargaritar me ngjyrė tė kaltėr tė mrekullueshme, nė Perėndim simbolizon planetin Jupiter (e gjelbra) ose Venerėn (e kaltra). Emri i tij rrjedh nga vendet e Lindjes (Turqia). Turqit, si kalorės tė mirė e kanė konsideruar si hajmali tė tyre, sepse kanė besuar se i ruan kuajt dhe kalorėsit nė rrugėtimet e tyre tė gjata. Konsiderohej se i ruante sundimtarėt nga ndikimet e kėqija. Nė Meksikė tirkizi ēmohej si gur i jashtėzakonshėm (nė gjuhėn e astekėve-xihuitl); pėrmbi tė ishte vetėm zadi; kryesisht e vinin nė diademat mbretėrore. Zoti i tyre i Zjarrit quhej “Zoti i tirkizit” (Xiuhtecutli). Tirkizi i kaltėr simbolizonte unitetin e zjarrit qiellor (Diellit) dhe atij tokėsor.

Gjithashtu. besohej se mbronte nga xhelozia dhe magjia. Ėshtė interesant se tirkizi nuk duket bukur nė tė gjithė njerėzit: nė disa e humb shkėlqimin dhe ngjyrėn. Thuhej se tirkizi, duke e ndėrruar ngjyrėn, mund ta helmojė atė qė e bart. Mė sė miri duket kur ėshtė i stolisur me ar.

Veēmas u sjell fat demave, por pėr asnjė shenjė nuk ėshtė nė mėnyrė tė veēantė i pafat. Fuqia e tij forcohet nėse bartet me safirin.

Formula: CuAl6((PO4)4(OH)8.5H2O, fosfat
Fortėsia: 5- 6
Vendndodhjet: SHBA-ja, Afganistani, Kina, Izraeli, Irani, Meksikoja, Burma, Rusia.

Ndihmon te sėmundjet e fytit dhe tė rrugėve tė frymėmarrjes. E forcon imunitetin dhe krijon harmoninė nė punėn e organeve; forcon gjėndrat dhe qarkullimin e gjakut, i ushqen muskujt dhe nervat i mban nė gjendje elastike. Mbron dhėmbėt dhe nofullėn nga kariesi dhe paradentoza. Shėron impotencėn. Psikikės i jep forcė dhe siguri.

Pėrdoret si i papėrpunuar dhe i pėrpunuar. Stolia, guri i dorės, vejgca janė format mė tė shpeshta nė tė cilat pėrdoret. Eliksiri pėrdoret kur dėshirojmė qė ta forcojmė shpejt organizmin dhe qė ta kthejmė forcėn e tij.

Pastrohet njė herė nė muaj nė enėn e thatė sa gurthit e hematitit. Nė rast tė ndryshimit tė ngjyrės duhet tė pastrohet, zbrazet menjėherė. Mbushet nė praninė e kristalit malor dhe tė nugetėve tė bakrit. Nuk bėn tė ekspozohet nė diell, sepse tirkizi ėshtė i ndjeshėm nė nxehtėsi dhe nė sapun e thartira. Argjendi i ndihmon bukur shumė karakterit shėrue tė tirkizit.

Pėr kėtė shenjė veēmas ėshtė me fat guri i quajtur Granat. Ėshtė fjala pėr gjysmėmargaritarin me ngjyrė tė kuqe nė tė mbyllėt. Ėshtė simbol i besnikėrisė dhe cilėsisė tė cilėn bricjapėt e vlerėsojnė nė mėnyrė tė veēantė. Romakėt, grekėt dhe egjiptianėt e kanė ēmuar si gur sundimtar, gur qė sjell, forcėn, fuqinė dhe lojalitetin. Besohej se granati e mbron gjendjen e pėrgjithshme shėndetėsore tė njeriut dhe se posaēėrisht se nuk e lejon rėnien nė melankoli dhe depresion. Cilėsitė e tij magjike shprehen edhe nė atė se pronarin e tij, nėpėrmjet ndryshimit tė ngjyrės, mund ta paralajmėrojnė pėr fatkeqėsinė vijuese. Ėshtė fatsjellės pėr ujorėt, por jo edhe pėr demat dhe akrepat.

Formula: Fe3All22(SiO4)3, silikat
Fortėsia: 7- 7,5
Vendndodhjet: Austria, Brazili, Ēekia, India, Madagaskari, Kanadaja, Afrika Jugore

.Ėshtė njėri ndėr kristalet mė tė rėndėsishme shėruese. E forcon zemrėn, ritmin e zemrės dhe shtypjen e gjakut, forcon qarkullimin e gjakut, nxit prodhimin e rruazave tė bardha tė gjakut. Mbron nga anemia dhe leucemia, vepron nė organet seksuale (afrodiziak), forcon eshtrat, ndihmon tek artritisi dhe reuma. Na psikikė ndikon si mbrojtės i miqėsisė sė vėrtetė.

Shfrytėzohet si i papėrpunuar dhe i pėrpunuar nė formėn e stolisė, vjegcės dhe gurit pėr dorė.

Zbrazet rregullisht (3-4 herė nė muaj) nėn ujin e vakėt tė rrjedhshėm, pastaj ekspozohet nė diell, por vetėm pėr njė kohė tė shkurtėr.

Nėse guri e ndryshon ngjyrėn, duhet tė zbrazet vetėm atėherė kur tė pėrcaktohet arsyeja e ndryshimit. Pėr shembull, problemet me partnerin shkaktojnė pothuajse ngjyrėn e zezė, e cila kthehet nė ngjyrė normale, nė tė kuqe ose nė tė ngjyrė gėshtenjė, vetėm atėherė kur ērrėnjosen problemet qė e kanė shkaktuar ndryshimin e ngjyrės.

Ametisti, gjysmėmargaritar shumė i kėrkuar, me ngjyrė tė mrekullueshme trėndafili, ndėrsa nganjėherė edhe me ngjyrė vjollce, ishte simbol i modestisė dhe pastrues i shpirtit. Qė nga kohėt e vjetra dhe pothuajse deri nė ditėt e sotme konsiderohej se mbronte nga dehja (nė greqisht: a-methysios do tė thotė “nuk ėshtė i dehur”). Njėfarė Edvard Merike ka shkruar mė 1853 nė librin “Historia e bukuroshes” se ametisti largon mamurllėkun, ashtu qė zotėria qė kishte pirė shumė shpejt bėhet plotėsisht i kthjellėt; prandaj shumė sish, qofshin klerikė, qofshin njerėz tė rėndomtė, kanė pasur traditė qė tė bartin unazė me gurė tė ēmuar. Grekėt e vjetėr kanė besuar se ai qė e bart nuk do tė mund tė dehej!

Me mijėra vite ėshtė bartur si stoli nė unazėn e peshkopit dhe pėrgjithėsisht pėr zbukurimet e personaliteteve tė larta.

Tradicionalisht, ametisti ėshtė gur i tė dashuruarve. Nėse vihet nė mėndafsh mbron nga dhimbja e kokės.

Gjithashtu, konsiderohej se mbron nga helmimi dhe magjia.

U pėrgjigjet tė gjitha shenjave pa pėrjashtim.

Ametist

Formula: SiO2, strall
Fortėsia: 7
Vendndodhjet: Brazili, Uruguai, Meksikoja, Namibia, Zambia

Qė nga lashtėsia ėshtė i njohur si gur qė ndihmon te dhembja e kokės dhe migrena. I pėrshkruhen shumė cilėsi. Ndihmon edhe te problemet menstruale, e sforcon memorien, e rregullon shtypjen e gjakut dhe ėshtė i mirė kundėr trashjes. Qetėson zemrėn dhe nervat, mbron nga magjitė dhe forcat e kėqija, mendimet e kėqija i shndėrron nė optimizėm. Posedon impulse tė kėndshme pėr kėnaqėsinė e jetės dhe miqėsi, sikundėr edhe aftėsinė e profetizimit tė zgjidhjes sė problemeve. Te meditimet ofron shkallėn mė tė lartė tė qetėsisė, ngrohtėsisė dhe harmonisė.

Pėrdoret nė mėnyrė ta ndryshme, i papėrpunuar dhe i pėrpunuar, ndėrsa njėkohėsisht nga ai bėhet edhe eliksiri.

Nė gotėn prej 2 decilitrash tė vihet njė pjesė e pėrpunuar e ametistit. Tė lihet qė tė qėndrojė gjatė natės dhe tė pihet nė mėngjes. Eliksiri ka treguar rezultate tė mira edhe te rregullimi i jashtėqitjes. Pėrmirėson rritjen e flokėve dhe e pastron lėkurėn. Ēdo 15-20 ditė zbrazet nėn ujin e rrjedhshėm rreth 3-5 minuta.

Nuk bėn tė mbushet (dendėsohet) nė diell.

Peshqve, si shenjė e ujit, u pėrgjigjet akuamarini. Ky margaritar i shkėlqyeshėm emrin e ka marrė nga dy fjalėt latine: uji dhe deti, sepse ngjyra e tij e kaltėr-gjelbėr ta kujton ngjyrėn e detit.

Besohet se akuamarini sjell harmoni dhe fat nė martesė, ndaj pėr kėtė ėshtė zgjedhje e mirė si unazė fejese. Ėshtė me fat edhe pėr akrepin. Gjithashtu ėshtė i mirė edhe pėr ujorin, por janė luanėt ata qė do tė duhej ta shmangnin.

Akuamarin

Formula: Al2Be3(Si6O18), silikat
Fortėsia: 7,5- 8
Vendndodhjet: Brazili, Pakistani, Afganistani, Sri Lanka, India, Mozambiku, Nigeria, Madagaskari.

Nė mėnyrė tė veēantė ndikon nė rrugėt e frymėmarrjes, pėr shembull tek astma, bronhitisi, sėmundjet e mushkėrive, ftohja, alergjia. Mbron nga seniliteti dhe kalcifikimi i arterieve. E zvogėlon depresionin, e forcon ndėrgjegjėsimin.

Nė martesė i thellon dashurinė dhe besnikėrinė.

Pėrdoret i papėrpunuar dhe i pėrpunuar (qaforja, hallka, vjegca, guri i dorės.

Zbrazet nėn ujin e vakėt tė rrjedhshėm, ndėrsa mbushet nė diell
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://gjith-qka.albanianforum.net
 
Fuqia e gurid dhe zodiaku vazhdim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.gjith-qka.forumotion.com :: Gjithqka-
Kėrce tek: